CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Mladá fronta DNES/ Byli první ve východní Evropě. Před 25 lety

Mladá fronta DNES/ Byli první ve východní Evropě. Před 25 lety

Praha - Lidem s nemocným srdcem slouží od začátku října nová ambulance v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). "Kromě dosud běžných ambulantních kontrol umožní pracoviště i vyšetřování pacientů s implantovanými přístroji a jejich lepší nastavení," popsal včera přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner. 
Součástí tohoto pracoviště je i speciální sál, kde se například provádějí odběry vzorků tkáně ze srdce pacientů po transplantaci.

Pacientů s nemocným srdcem u nás neustále přibývá. Zlepšit kvalitu jejich života jim pomáhá přístroj, který lékaři IKEM implantují pacientům už 25 let. Jako první ve východní Evropě uskutečnili tuto operaci v roce 1984. Na povrch srdce devětadvacetiletého muže tehdy našili elektrody, které upravovaly srdeční činnost. Za více než 20 měsíců, kdy měl pacient přístroj v těle, mu 33krát zachránil život.

Pacienty sledují na dálku Od té doby jej lékaři v 15 specializovaných centrech po celé republice voperovali už tisícům pacientů. "Jen v loňském roce bylo v celé republice implantováno celkem 2 013 přístrojů, přičemž Klinika kardiologie IKEM se na tomto počtu podílela 349 implantacemi," popsal přednosta Kautzner…

Plné znění článku: Mladá fronta DNES 14. 10. 2009, regionální mutace Praha, autor M. Hettnerová


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít