CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • MarathonLab – Ukážeme vám váš vnitřní závod.

MarathonLab – Ukážeme vám váš vnitřní závod.

Nemůžete se dočkat, až budete 5. května stát na startu pražského Volkswagen Maratonu? Těšíte se na pocit euforie po doběhnutí? A zamýšleli jste se někdy, co takový maraton udělá s vaším tělem?

Ukážeme vám, co na maratonskou zátěž říkají vaše svaly, játra, ledviny a srdce. Jsme tým rekreačních běžců z pražského IKEMu, které stejně jako vás zajímá, jak běhat dál a rychleji, aniž by tím trpělo naše zdraví.

Zúčastněte se naší studie a vyběhněte do cíle s námi.

Patronem celého projektu je prof. MUDr. Jan Pirk, CSc., uznávaný kardiochirurg a výtečný běžec.

Koho hledáme?

Jste běžec nebo běžkyně ve věku 18–80 let a chystáte se na pražský Volkswagen Maraton 2019? Plánujete ho uběhnout v čase od 3 hodin 30 minut do 7 hodin? Používáte při běhu sporttester s GPS záznamem a záznamem tepové frekvence? Pak jste ideální kandidát na účast v našem výzkumu.

Co se dozvíte

  • jak na maratonskou zátěž reaguje vaše srdce, svaly, játra a ledviny
  • jestli vám běh náhodou spíše neškodí, než prospívá (v takovém případě se vám se zjištěným problémem pokusíme odborně pomoct)
  • zkrátka vám uděláme kompletní vyšetření krve, EKG a echo vyšetření a zpravíme vás o výsledcích

Co za to?

Účast v naší studii je dobrovolná a bezúplatná. Sérií odborných vyšetření si ale ověříte, jak na tom zdravotně jste, a výsledky studie navíc pomohou celé běžecké komunitě. Po skončení studie výsledky zveřejníme v odborném tisku i tady na webu.

Jaká jsou rizika?

Rizika naší studie jsou minimální, maximálně se vám může udělat malý hematom (modřina) po odběrech krve nebo zarudnutí v místě nalepení EKG elektrod. Využití echokardiografického přístroje je bez rizik.

Jak to bude probíhat?

Měsíc až týden před závodem

Vyplníte online dotazník a dáte nám tak vědět, že se chcete naší studie zúčastnit. Přihlašovat se můžete do 26. dubna.

Z přihlášených účastníků vybereme několik desítek běžců tak, abychom získali co nejvyváženější vzorek. Pokud vás vybereme, budeme potřebovat, abyste nám udělili přístup k záznamům z vašich sporttesterů. Konkrétní provedení bude záviset na značce vašeho sporttesteru a případném využití sociálních sítí (Strava, Endomondo atd.), ale v každém případě se pokusíme, aby byl pro vás tenhle krok co nejjednodušší.

Aby bylo učiněno zadost i formalitám, poučíme vás o průběhu projektu a požádáme vás o podpis informovaného souhlasu s účastí ve výzkumu.

Den před závodem

Den před maratonem za námi přijedete do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v pražské Krči, kde vás vyšetříme. Uděláme vám odběry krve na stanovení srdečních enzymů, jaterních testů a funkce ledvin a provedeme vám EKG a echo vyšetření. Tato vyšetření by neměla zabrat více než 15 minut. Vy budete mít na oplátku jasno, že do závodu nejdete se žádnou záludností, která by mohla ovlivnit váš výkon.

Hned po doběhnutí maratonu

Poté, co maraton doběhnete, vás vyšetříme v technickém zázemí Volkswagen Maratonu, kde si budete vyzvedávat osobní věci. Odebereme vám krev, natočíme EKG a nakonec uděláme echo vyšetření, abychom viděli, jak si maraton užilo vaše srdce.

Den po maratonu (v pondělí ráno)

V pondělí ráno už bude zbývat jen krátká návštěva opět u nás v IKEMu, kde vám znovu odebereme krev a některým z vás uděláme echo vyšetření. V pondělí se u nás zdržíte opravdu jenom chvilku a stihnete to klidně ještě před prací.

Více se dozvíte na www.marathonlab.cz nebo na e–mailové adrese info@marathonlab.cz.







© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít