CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma
 • Úvod
 • Léčiva zblízka: kyselina acetylsalicylová

Léčiva zblízka: kyselina acetylsalicylová

K čemu se kyselina acetylsalicylová používá?

Kyselina acetylsalicylová (KAS) patří mezi nejčastěji předepisovaná léčiva po celém světě. Většina lidí, u kterých se již projevilo srdečně-cévní onemocnění, jej pravidelně užívá. Snižuje tvorbu krevních sraženin v cévách srdce a mozku, čímž následně snižuje riziko vzniku srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody. 

Kyselina acetylsalicylová se také nachází v mnoha léčivých přípravcích na tlumení bolesti a horečky, jejichž výdej není vázaný na recept. 

Jak kyselina acetylsalicylová působí?

Krevní sraženina vzniká „nalepováním“ krevních destiček na pláty cholesterolu uvnitř cév. Pokud se krevní sraženina utvoří nebo přemístí do cévy, která zásobuje srdce nebo mozek, může to způsobit srdeční či mozkový infarkt. KAS brání shlukování krevních destiček a tak i vzniku krevních sraženin. 

Jaká dávka kyseliny acetylsalicylové se používá?

Pro dlouhodobé užívání v prevenci srdečně-cévních chorob se podávají nízké dávky, 75-150 mg (nejčastěji 100 mg). Vyšší dávky jsou používány k tlumení bolesti (viz dále), ale vzniku krevních sraženin už více nezabrání.

Kdo by měl kyselinu acetylsalicylovou užívat?

KAS se podává jako tzv. sekundární prevence srdečně – cévních chorob. Znamená to, že pokud je to indikované, tak by KAS měly užívat osoby, které již prodělaly srdeční či mozkový infarkt, mají bolesti na hrudi kvůli poruše průtoku krve srdečními cévami nebo prodělali tranzitorní ischemickou ataku (přechodný záchvat nedostatečného prokrvení mozku). KAS může být také doporučena pacientům, kteří mají poruchu prokrvení dolních končetin, prodělali chirurgický výkon na tepnách nebo mají určitý druh srdeční arytmie. 

V současné době se obvykle nedoporučuje podávat KAS lidem, kteří ještě srdečně-cévními chorobami netrpí, i přesto, že mají vyšší riziko jejich výskytu, např. z důvodu cukrovky nebo obezity. 

Tito lidé by však měli ve zvýšené míře dbát na rizikové faktory, které k vzniku srdečně-cévních chorob přispívají. Patří mezi ně: 

 • vysoký krevní tlak
 • vysoké hladiny krevních tuků
 • nadváha nebo obezita
 • kouření
 • nedostatek pohybu
 • nezdravá strava
 • stres

Má užívání kyseliny acetylsalicylové nějaká rizika?

Většina osob užívajících nízké dávky KAS nežádoucími účinky netrpí. KAS byste však neměli užívat, pokud víte, že na ni máte alergii. Při známé alergii na KAS Vám lékař předepíše alternativu.

U malé části lidí způsobí KAS žaludeční potíže a výjimečně je příčinou i krvácení ze žaludečních vředů. Tato komplikace se týká především těch, kteří již v minulosti žaludečním vředem trpěli, anebo užívají léky s podobným rizikem (kortikoidy, protizánětlivé léky na bolest, např. ibuprofen). Lékař Vám může předepsat jiný lék, který žaludeční sliznici před krvácením ochrání. Pokud je to možné, měli byste se však lékům na bolest, jako je ibuprofen, diklofenak, naproxen nebo dexketoprofen, vyhnout. 

Jaké další účinky má kyselina acetylsalicylová?

Vyšší dávky KAS již lepších výsledků v prevenci srdečně-cévních chorob nezajistí, snižují však horečku a působí proti bolesti. Vyšší dávky s sebou ale nesou i vyšší riziko nežádoucích účinků. KAS pro léčbu bolesti by se proto měla užívat jen po nezbytně nutnou dobu. Pacienti, kteří jsou na KAS alergičtí, žaludeční vřed již prodělali či užívají jiné léky, které jeho vznik mohou vyvolat, by v případě horečky či bolesti měli zvolit jinou účinnou látku (např. paracetamol). 

Výsledky nedávných studií ukázaly, že nízké dávky KAS snižují riziko vzniku některých typů rakoviny. Vědci však zároveň upozorňují, že se jedná jen o jeden z mnoha rizikových faktorů a tyto výsledky je nutné ještě dále potvrdit. Důležité je také zdůraznit, že o dlouhodobém podávání KAS by měl vždy rozhodnou lékař, který zváží všechna rizika. 

Jak správně užívat kyselinu acetylsalicylovou?

 • KAS se obvykle užívá jedenkrát denně.
 • Tablety se užívají po jídle nebo s jídlem, aby se snížilo riziko podráždění žaludku.
 • Pokud zapomenete užít tabletu, dávku co nejdříve doplňte. Pokud je doba do užití další tablety již velmi krátká, užijte až následující dávku.
 • Pokud máte podstoupit chirurgický zákrok či náročnější vyšetření s rizikem krvácení, oznamte lékaři s předstihem, že užíváte KAS.
 • Než začnete užívat léky na bolest či horečku, poraďte se s lékařem či lékárníkem, které léky je možné brát současně s KAS.

Zdroje:

www.patient.co.uk
Mikro-verze AISLP - ČR 2010.1

Autor: Mgr. Drahomíra Stará

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít