CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Kloubní výživa

Kloubní výživa

KLOUBNÍ VÝŽIVA.pdf

Základem prevence a terapie kloubních onemocnění, například osteoartrózy, jsou režimová opatření:

přiměřená fyzická aktivita - pravidelný pohyb alespoň třikrát týdně (např. chůze po dobu 30 – 60 minut) je důležitý pro správnou výměnu látek v kloubní chrupavce (posilování svalů, balanční cvičení, cvičení s vlastní hmotností)
snížení hmotnosti – i několik kilogramů nadváhy představuje zátěž pro klouby
zdravá výživa – strava musí obsahovat všechny potřebné živiny
podpůrné a protetické pomůcky – vhodná obuv, bandáže, ortézy pro zpevnění kloubů

 

Porucha výživy kloubní chrupavky vede k její postupné destrukci a projevuje se námahovou bolestí, ranní ztuhlostí (kyčelní, kolenní kloub), otoky, deformitami (klouby rukou) a bolestmi v zádech (u osteoartrózy páteře). Nejčastěji se tyto projevy objevují v jarním a podzimním období. Významným rizikovým faktorem vzniku kloubních onemocnění jsou zaměstnání, ve kterých dochází k opakované nepřiměřené nebo jednostranné kloubní zátěži.

V kloubní chrupavce se nacházejí chondrocyty, kolagenní vlákna a proteoglykany. Proteoglykany se tvoří z kyseliny hyaluronové, glukosaminu a chondroitinu. Kyselina hyaluronová je taky součástí synoviální tekutiny, která se nachází v kloubní dutině. Funkcí synoviální tekutiny je „promazávání“ kloubů. Zmírňuje jejich tření, což působí preventivně proti jejich opotřebování a destrukci. Chondroitin a glukosamin jsou molekuly, které osmoticky vážou vodu a dávají chrupavkám pružnost.

Kolagen obsažený v organizmu chrání chrupavku před opotřebením a dělí se na dva hlavní typy. Kolagen typu I je zastoupený hlavně ve vazech, šlachách a kostech. Kolagen typu II se primárně nachází v chrupavce. Pro klouby je nejvhodnější komplexní výživa s obsahem kolagenu obou typů. Kolageny se v doplňcích stravy  vyskytují ve dvou formách. První typ, nativní kolagen, je velká nevstřebatelná molekula, která ve střevě vyvolává toleranci imunitních buněk, a tím snižuje odbourávání vlastního kolagenu imunitním systémem. Doporučená denní dávka je 50mg. Druhým typem je hydrolyzovaný kolagen rozštěpený na menší peptidy, které se vstřebávají a působí přímo na kloubní chrupavku jako základ pro vytvoření nových kolagenních vláken. Optimální denní dávka je 8 – 10 g hydrolyzovaného kolagenu.

V současné době jsou v terapii upřednostňovány látky ze skupiny SYSADOA (z angl. symptomathic slow acting drugs in osteoarthrosis). Tato skupina látek pomalu působí proti příznakům osteoartrózy (např. bolest, otoky, ztuhnutí). Patří sem glukosamin, chondroitin, kys. hyaluronová a ASU (viz dále). Tyto látky stimulují tvorbu proteoglykanů a kolagenů a působí proti zánětu a bolesti v kloubech. Jejich nástup účinku je pomalý (v řádu několika týdnů), ale trvá déle než účinek léků na akutní bolest (paracetamol) nebo protizánětlivých léků (ibuprofen, diklofenak). Některé z těchto látek jsou na trhu jako jednosložkové léčivé přípravky nebo jako součást vícesložkových doplňků stravy, které navíc obsahují kolagenní peptidy, vitamíny, minerální látky a další složky.

Glukosamin je látka přirozeně se vyskytující v těle. V doplňcích stravy se vyskytuje ve formě glukosamin-sulfátu, glukosamin-hydrochloridu a N-acetyl-glukosaminu. Nejvýraznější efekt má glukosamin-sulfát. Významně snižuje bolest, zlepšuje funkci kloubů, pozitivně ovlivňuje chrupavku. Protizánětlivé vlastnosti nastupují do 3 měsíců při užívání v denní dávce 1500 mg.

Chondroitin  vzniká v organismu přeměnou z glukosaminu nebo galaktózy. V přípravcích na klouby se vyskytuje ve formě soli chondroitin-sulfát a stimuluje syntézu proteoglykanů a kolagenu typu II v chrupavce. Brání rozkladu chrupavky a působí protizánětlivě. Doporučeno je dlouhodobé užívání v denní dávce min. 800 mg.

Další látkou obsaženou v přípravcích na klouby je methylsulfonylmethan (MSM), který obsahuje síru využitelnou při tvorbě bílkovin. Účinek síry se projevuje i při tvorbě disulfidických vazeb v kloubu, které upevní jeho strukturu. MSM má okamžitý protizánětlivý a analgetický efekt a je možné ho podávat v dávkách až 4 g denně.

Poslední látkou ze skupiny SYSADOA je ASU. Je to extrakt z avokádových a sojových bobů ve formě nezmýdelnitelných látek (z angl. avocado-soybean unsaponifables). V denní dávce 300 mg po dobu tří měsíců má protizánětlivý účinek, podporuje tvorbu kolagenu a růstových faktorů.

Další látky nacházející se v přípravcích určených pro kloubní výživu:

Vitamin  C má antioxidační účinky a napomáhá tvorbě kolagenu. Mangan se podílí na transportu kolagenu v organizmu. Boswellové kyseliny, extrakty pryskyřice z indického stromu Boswellia serrata, prokazatelně snižují bolestivost a ranní ztuhlost. Přípravky na klouby také obsahují antioxidačně působící látky jako vitamin E nebo selen, které chrání organizmus před volnými radikály.

První volbou terapie osteoartrózy jsou léky, které potlačují bolest, např. paracetamol, nebo látky, které současně působí i protizánětlivě, a to ze skupiny nesteroidních antirevmatik – ibuprofen, diklofenak, naproxen (v tabletách nebo lokálních přípravcích ve formě krémů nebo gelů). Protizánětlivě působí i kortikosteroidy, např. methylprednisolon, které se aplikují přímo do kloubní dutiny. Do kloubní dutiny se aplikuje i kys. hyaluronová, u které je tato aplikace efektivnější. Užívání těchto látek je u osteoartrózy vždy pod dohledem lékaře, který vybere vhodné léčivo i aplikaci.

Obecně všechny látky ze skupiny SYSADOA mají prokázaný efekt a jejich výhodou je nízký výskyt nežádoucích účinků. Užívání je u každého pacienta individuální. Přípravky se užívají dle efektu 2-3 měsíce jednou za půl roku (tedy s 2-3 měsíčními pauzami) nebo trvale bez pauzy, pokud přinášejí potřebnou úlevu. Jsou součástí komplexní léčby u pacientů s počínajícím nebo středně závažným stádiem osteoartrózy, přičemž u těžkých stádií se přistupuje ke kloubní náhradě nebo jinému chirurgickému řešení.

Téma bylo zpracováno bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí autora.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít