CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Jak správně zapisovat jídelníček

Jak správně zapisovat jídelníček

JAK SPRÁVNĚ ZAPISOVAT JÍDELNÍČEK.pdf

Zapisujte VŠE OKAMŽITĚ PO KONZUMACI - jen tak docílíte správného zápisu jídelníčku. Čím později od konzumace zapisujete, tím vyšší je riziko zapomenutí či podhodnocení určitého jídla. Cílem je i lepší uvědomění si jídla a soustředění se na něj.

Vždy uvádějte ČAS KONZUMACE - správné denní rozložení stravy má zásadní význam při hubnutí.

Snažte se zapisovat i HMOTNOST POTRAVIN - ve volném čase (např. o víkendu) si jednou cvičně odvažte pečivo, plátek sýra a další běžně používané potraviny, abyste měli představu o jejich váze. Pokud není možné vážení, snažte se o odhad. V restauraci pak můžete hmotnost potravin odhadovat nebo Vám tuto informaci poskytne personál.

Zapisujte PŘESNÝ NÁZEV A DRUH POTRAVIN - např. sýr Eidam 45% tuku v sušině, šunka vepřová výběrová 87% masa, šunka kuřecí nejvyšší jakost 98% masa, jogurt Aktivia 3% tuku, jogurt Aktivia light 0,1% tuku atd.

Zapisujte i NÁPOJE - nezapomínejte na slazené limonády, džusy, alkohol apod., které v průběhu dne vypijete. Člověk se pak velmi často diví, kolik "prázdných" kalorií do sebe touto cestou dostane.

Pro zápis jídelníčku lze využít web www.kaloricketabulky.cz. Existuje i možnost stažení aplikace do chytrého telefonu. Ta umožňuje okamžitý zápis konzumovaného jídla, případně focení čárových kódu jednotlivých potravin. Aplikace Vám bude velmi názorně pomáhat nastavit velikost porcí a složení stravy.

Zapisujte si i  POHYBOVOU AKTIVITU, která byla v daný den vykonaná -  zapisujte např. čas strávený pohybem, druh pohybu, rychlost chůze, počet kilometrů, počet kroků (pomocí krokoměru) atd. Do aplikace kaloricketabulky.cz tyto aktivity alespoň zpočátku nezapisujte, aby Vás nepletlo nastavení denního energetického příjmu vzhledem k výdeji.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít