CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Hepatitida A

Hepatitida A je infekční zánětlivé onemocnění jater způsobené virem hepatitidy A (HAV). Často se jí říká též infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou. Infekce je častá v zemích s nízkým hygienickým standardem a nedostatečnými zdroji bezpečně upravené pitné vody, ročně na celém světě onemocní okolo 1,4 milionu lidí s infekcí hepatitidou A. Infekce se šíří tzv. oro-fekální cestou, tedy požitím vody nebo potravin, které jsou kontaminované stolicí člověka s hepatitidou A. Velmi často probíhá v epidemiích.

Mnoho infikovaných pacientů, zejména dětí, nemá žádné nebo pouze minimální potíže. Doba mezi nákazou a onemocněním je obvykle 2–6 týdnů. Pokud se příznaky objeví, trvají až 8 týdnů a typicky se jedná o nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, žloutenku, teplotu a bolest břicha. Pokud nedojde k zežloutnutí, příznaky mohou připomínat chřipku.

                        Diagnóza se stanoví na základě klinických příznaků z krve, jsou vyšší jaterní testy a hodnota bilirubinu. Diagnózu potvrdí pozitivita protilátek (anti-HAV IgM v akutní fázi, anti HAV IgG).

            Specifické léky na hepatitidu A nejsou k dispozici. Doporučuje se tělesný klid a šetřící dieta s omezením tuku. Infekce obvykle odezní bez jakýchkoliv následků. Pokud infekci překonáme, jsme proti hepatitidě A imunní po zbytek života.

Nejlepší způsob, jak předejít infekci virem hepatitidy A, je očkování. Aplikuje se jedna dávka očkovací látky (v ČR dostupné očkovací látky Havrix a Avaxim), očkování chrání dlouhodobě, posilovací dávku je doporučeno aplikovat ideálně za 6–12 měsíců od dávky první.  Samozřejmým způsobem prevence jsou hygienická opatření: pravidelné mytí rukou a správné tepelné zpracování potravin.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít