CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • ENDOSKOPIE 21. STOLETÍ - ESGE DAYS 2021

ENDOSKOPIE 21. STOLETÍ - ESGE DAYS 2021



Institut klinické a  experimentální medicíny hostí jako jedno ze 4 špičkových gastroenterologických  center Evropy 4. ročník konference ESGE DAYS 2021. To je nejvýznamnější  vzdělávací projekt v oblasti gastrointestinální endoskopie na světě. Kvůli  koronavirovým omezením se akce koná pouze virtuálně, výjimečné výkony  v trávicím traktu tak prezentují jen čtyři evropská centra z Prahy,  Bruselu, Berlína a Düsseldorfu.

7 živých přenosů během 3 dnů to je nabitý a vysoce kvalitní vědecký program, včetně živých ukázek endoskopických postupů a špičkových přednášek mezinárodních lídrů v oblasti endoskopie. „IKEM byl osloven k účasti na tomto  mimořádném meetingu jako jedno ze čtyř nejkomplexnějších pracovišť  v Evropě. Klinika hepatogastroenterologie nabízí široké spektrum výkonů od  těch běžných až k těm superspecializovaným, jako je například odstraňování  časných nádorů v trávicí trubici, radiofrekvenční ablace nádorů žlučových  cest nebo protětí svaloviny pyloru, tzv. G-POEM,“ popisuje přínos IKEM v rámci ESGE DAYS 2021 prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Česko bude v rámci ESGE DAYS 2021 prezentovat hned několik novinek – například použití radiofrekvenční ablace při zprůchodnění nádorů žlučových cest. „Jedná se o  miniinvazivní zásah do těla pacienta, kdy se pouze přes trávicí trubici  dostaneme až k nádorům ve žlučových cestách. Tumory pak spálíme přímo  v místě jejich vzniku. Pro pacienta je to velmi šetrná metoda bez potřeby  velké operace, která mu dává naději na delší dobu přežití a lepší kvalitu  života,“ popisuje jeden z výkonů doc. MUDr. Tomáš Hucl, Ph.D., zástupce přednosty pro léčebně preventivní péči Kliniky hepatogastroenteroloegie IKEM.

         Další novinkou bude endoskopická léčba pacientů po transplantaci jater, kteří se potýkají se zúžením žlučových cest. „Těmto  pacientům nabízíme možnost zavedení kovového stentu do zúžených míst, tím tato místa  roztáhneme a pacient nemusí podstupovat opakované výměny plastových stentů,“ popisuje prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., který dále dodává: „Další naší  specialitou je metoda tzv. G-POEM, což je naděje pro nemocné s poruchou  vyprazdňování žaludku.  Velkou výhodou této  metody je, že se provádí endoskopicky - to znamená, že se do místa problému dostáváme  bez jakéhokoli řezu, jen skrze ústa. Pomocí několika malých zásahů ve spodní  části žaludku, kde povolíme jeho svěrač   - pylorus -  zlepšíme průchodnost  trávicího traktu.    A nemocní pak mohou  přijímat potravu lépe či jako dříve. Vše proběhne v relativně krátkém čase  a i následná rekonvalescence se tak minimalizuje na pouhé hodiny a dny. 

         Konference probíhá v průběhu 3 dnů, v paralelních virtuálních sekcích zahrnuje kompletní problematiku gastrointestinální endoskopie a příbuzných oborů. Mezi klíčová témata letos patří například endoskopická diagnostika a léčba časných neoplázií zažívacího traktu, včetně pomoci umělé inteligence v nalézání nádorů v časném stádiu, kvalita endoskopie. „Provádění endoskopických  výkonů v Praze je významnou poctou pro českou endoskopii a výjimečnou  příležitostí k prezentaci IKEM a českých odborníků, které zde reprezentuje i  předseda České gastroenterologické společnosti doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.“ uzavírá
  v doc. MUDr. Tomáš Hucl, Ph.D., zástupce přednosty pro léčebně preventivní péči Kliniky hepatogastroenteroloegie IKEM.

 


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít