CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Endoskopické špičky v Praze. Na workshopu představily unikátní možnosti v léčbě trávicí soustavy

Endoskopické špičky v Praze. Na workshopu představily unikátní možnosti v léčbě trávicí soustavy

Unikátní techniky diagnostiky u jaterních onemocnění nebo endoskopická léčba onkologických pacientů. To a mnoho dalšího představuje 4. ročník akce Prague Endoscopy Days. Do Prahy při této příležitosti přijely prezentovat novinky v oboru endoskopické špičky z celého světa. V programu nechybí tradiční živé přenosy endoskopických výkonů, které pořádá IKEM ve spolupráci s Českou hepatologickou společností. Tradice workshopu sahá až do roku 1993, kdy se v tehdejším Československu uskutečnil první takový přenos v rámci vzdělávacího programu Evropské endoskopické společnosti (ESGE).

Hlavním tématem workshopu je představení endoskopie jako miniinvazivní alternativy k tradiční chirurgii. Na programu je například předvedení endoskopické léčby onkologických onemocnění trávicího traktu, léčba poruch polykání a zvracení, diagnostika a léčba nádorů žlučových cest a vůbec poprvé v Evropě i unikátní techniky týkající se endoskopické diagnostiky u jaterních onemocnění. Jeden z workshopů se věnuje měření přetlaku v portální žíle u pacienta s rizikem krvácení za použití endoskopické kontroly, což je zcela revoluční a nový přístup. Standardní měření tlaků v portální žíle a jaterních žilách se provádí za pomoci rentgenu. Pod rentgenovou kontrolou se nasondují příslušné žíly a změří se tlaky. Nyní lze toto měření provést i bez rentgenu, pod endoskopickou kontrolou. Speciální endoskop v sobě kombinuje ultrazvuk a endoskopii. A v rámci toho jednoho výkonu můžeme udělat i jaterní biopsii, popisuje prof. MUDr. Jan Martínek, Ph.D. AGAF, lékař z Oddělení gastroenterologických metod Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

O kongres projevila mimořádný zájem domácí i zahraniční endoskopická komunita. K výkonům jsou přizvány i skutečné hvězdy světové endoskopie, jako např. Kenneth Binmoeller ze San Francisca – držitel více než sta inovativních patentů nebo Mouen A. Khashab z Baltimoru. Dále Michel Kahaleh, Christopher Thompson, Edward Despott, ale také odchovankyně Hradecké fakulty Darina Kohoutová, Marcel Tantau z Rumunska a další. „Tito endoskopisté jsou mimořádně žádaní a jejich účast svědčí o důvěryhodnosti, kterou naše akce má. Akce má výjimečný edukační význam jednak z důvodů jedinečného obsahu kongresu, povýšeného dále charismatem prezentujících odborníků. Je třeba také vnímat organizační náročnost kongresu, na kterém se podílí veškerý personál kliniky, a který by se neuskutečnil bez mimořádné vstřícnosti pracovišť Radiologické a Anesteziologické kliniky,“ říká prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM. Zahraniční hosty pak doplňují přední čeští a slovenští endoskopisté a převážně mladí lékaři z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Součástí akce je také sekce přednášek mladých gastroenterologů a sekce sester. Závěr kongresu patří tréninku endoskopických metod na simulátorech. Záštitu nad akcí s významnou mezinárodní účastí převzali paní Dagmar Havlová, předsedkyně správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, dále rektorka Univerzity Karlovy paní prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., primátor hlavního města Prahy pan doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. a ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc.

Prague Endoscopy Days 2024

PED2024_1.jpg PED2024_2.jpg PED2024_3.jpg PED2024_4.jpg PED2024_5.jpg

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít