CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • DRUHÁ ČESKO-IZRAELSKÁ PÁROVÁ VÝMĚNA LEDVIN OD ŽIJÍCÍCH DÁRCŮ

DRUHÁ ČESKO-IZRAELSKÁ PÁROVÁ VÝMĚNA LEDVIN OD ŽIJÍCÍCH DÁRCŮ

Na začátku září proběhla druhá česko-izraelská párová výměna ledvin. Tým z pražského Institut klinické a experimentální medicíny a izraelští lékaři mezi sebou vyměnili během jednoho přeletu letadla mezi státy dvě ledviny, a odstartovali tak řetěz dalších transplantací, během nichž dostali novou šanci na kvalitní život na české straně tři pacienti se selhanými ledvinami. 

35 párů a 4 samostatní dárci z Česka a Izraele vstoupili do přípravy druhé mezistátní výměny ledvin. Speciální počítačový program, který vyvíjí IKEM, nakonec nalezl biologickou shodu. „Úplně 2na začátku všeho jsou rodinní příslušníci, kteří  se rozhodli věnovat svému blízkému nemocnému ledvinu. Bohužel však s ním  nejsou kompatibilní, tedy shodní v krevní skupině, a proto se pro ně  snažíme nalézt nejlepšího možného dárce u jiného páru,“ říká prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM. A od minulého roku se hledají vhodní dárci pro české pacienty i v Izraeli a právě díky letošnímu letnímu párování se jen v Česku podařilo pomoci třem tuzemským pacientům, česká ledvina zase zachránila nemocného v Izraeli, který dlouhodobě nemohl najít vhodného dárce. „V Česku máme všechny  dvojice, které se chtějí jakékoli, ať už jen české nebo i mezistátní, výměny  ledvin účastnit, řádně vyšetřené. Stejně tak je tomu i na izraelské straně. Do  speciálního softwaru pak zadají obě země data, teprve pak počítač podle  specifických markerů potenciální příjemce a dárce spojí,“ vysvětluje doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

Celý řetěz, do kterého na české straně vstoupil i dárce z minulé výměny (tzv. přemosťující dárce) a altruista, tentokrát trval více než měsíc. První operace proběhly na začátku září, kdy byla nejdříve odebrána ledvina izraelskému dárci. Ta bezprostředně po odebrání putovala letadlem 2600 km do Česka. Mezitím proběhl odběr orgánu od žijícího dárce v IKEM. „K výměně boxů s ledvinami,  včetně celní kontroly, došlo opět na ruzyňském letišti. Technicky i  administrativně jsme již vše znali. Během 15 minut jsme odjížděli do IKEM a  kolegyně Tamar Ashkenazi nasedla do letadla a letěla zpět do Státu Izrael,“ popisuje transport doc. Froněk. Následně proběhla transplantace izraelské ledviny českému příjemci. Celý řetěz ale tímto neskončil. Poslední páry byly operovány v minulých dnech jak na české, tak izraelské straně. „Princip párových výměn spočívá v tom,  že dárce z páru A daruje ledvinu příjemci z páru B. Dárce z páru  B pak zase dalšímu příjemci z další dvojice C. To vše probíhá, dokud se nedojde  k poslední možné kombinaci. Důležité je na tom zejména to, že se pacienti dočkají  transplantace kompatibilní  ledviny brzy a mají naději na lepší život,“ doplňuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.

Výměna ledvin od žijících dárců se zemí mimo Evropskou unii je velmi složitou logistickou akcí, na které se podílejí desítky lidí v IKEM i v transplantačních centrech v Izraeli. „Tuto spolupráci jsme  započali v srpnu loňského roku, kdy bylo podepsáno memorandum o  mezinárodním přeshraničním výměnném programu mezi IKEMem a izraelským Národním  transplantačním centrem. A jak se nyní ukazuje, díky nasazení, obětavosti i  lékařským dovednostem na obou stranách není ani doba koronavirové pandemie  překážkou v záchraně lidských životů,“ říká Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel IKEM.

Vzájemná spolupráce mezi Českem a Izraelem oběma stranám rozšiřuje počet potencionálních dárců a přináší naději pro pacienty na rychlejší uzdravení. „Loni  v srpnu jsme podepisovali memorandum a doufali, že spolupráce mezi IKEM a  transplantačními centry Státu Izrael brzy začne. Bylo to vůbec poprvé  v historii Izraele, kdy se taková dohoda implementovala. Pak proběhla  první výměna, nyní druhá a uvažuje se o další. Je vidět, že se nejedná o  krátkodobou spolupráci, ale vznikl nám dobře fungující program, díky kterému  zachraňujeme lidské životy,“ uzavírá velvyslanec Státu Izrael JE Daniel Meron.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít