CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • DÍKY PROBĚHNI.SE SE VYBRALO 444 482 KČ NA NADAČNÍ FOND ČESKÉ SRDCE

DÍKY PROBĚHNI.SE SE VYBRALO 444 482 KČ NA NADAČNÍ FOND ČESKÉ SRDCE

444  382 Kč – přesně tolik finančních prostředků se vybralo na startovném druhého  ročníku charitativního běhu Proběhni.se, který se v sobotu 13. dubna 2019  konal v areálu Institutu klinické a experimentální medicíny. Veškerý  výtěžek byl věnován na konto Nadačního fondu České srdce na podporu aktivit  předních českých kardiologů nejen na misích v zemích třetího světa. Akce se  zúčastnilo 958 závodníků, kteří si užili nejen skvělou sportovní atmosféru, ale  nechali si také preventivně změřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi a  cholesterol, natočit EKG, naučili se základní prvky resuscitace nebo si nechali  pomoct se závislostí na kouření. Proběhni.se je společným projektem IKEM,  Nadačního fondu České srdce a sportovní agentury Raul.

                  Až 50 % všech úmrtí v České republice je v důsledku kardiovaskulárních onemocnění, ročně skončí v českých nemocnicích až 300 tisíc pacientů s onemocněním srdce, akutní srdeční infarkt připraví o život ročně 5 000 - 6 000 lidí a ischemická choroba srdeční postihuje každého desátého člověka. I přes to – zdravý životní styl a prevenci spousta Čechů stále podceňuje. „Každoročně přibývá dalších pacientů  s onemocněním srdce právě v důsledku nezdravého životního stylu. Lidé nevědí,  že srdeční selhání, fibrilace síní, vysoký tlak a cukrovka patří  k epidemiím třetího tisíciletí. Co však nevědí je fakt, že mohou výskyt  těchto chorob ovlivnit sami svým životním stylem. Méně jíst, nekouřit,  pravidelně se hýbat a aktivně odpočívat jsou hlavní prevencí kardiovaskulárních  chorob. Jsem velmi rád, že i na tuto problematiku se snaží upozornit projekt  Proběhni.se, který se snaží motivovat populaci nejen k pohybu, ale také k  nutnosti preventivních vyšetření srdečních onemocnění,“ říká přednosta Kliniky kardiologie IKEM prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC.

                  Pro závodníky byl na Proběhni.se připraven běžecký okruh na 6 a 11 km a také dětské závody napříč Kunratickým lesem. Mohli se také podrobně seznámit s nemocemi srdce, nechat si změřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, natočit EKG nebo naučit základní prvky resuscitace. Projekt Proběhni.se však nenese jen v duchu preventivních vyšetření, ale i konkrétní pomoci v zemích třetího světa. „Vloni se v rámci prvního ročníku  vybralo přes 400 tisíc korun, díky kterým jsme mohli s kardiologickým  týmem nadačního fondu vyrazit na zdravotnické mise do Súdánu, JAR nebo Nepálu. Skoro  za pět minut dvanáct se nám před pěti měsíci podařilo zachránit roční súdánskou  holčičku s defektem septa komor. V zemích třetího světa totiž  nefunguje systém zdravotního pojištění, jako například v České republice,  a proto jsme se zaměřili na pomoc právě lidem tam. Nic na světě nevynahradí  pocit, že jste pomohli někomu zachránit život a že se někdo díky vaší práci  dostal do péče odborníků včas. Letos se na startovném Proběhni.se vybralo  neuvěřitelných 444 482 Kč a veškerý výtěžek poputuje opět na aktivity Nadačního  fondu České srdce. Čeští kardiologové se tak budou moci díky všem závodníkům již  za dva měsíce vydat na zdravotnickou misi do Botswany a na podzim do Nepálu,“ podotýká MUDr. Michal Pazderník, Ph.D., FESC, zástupce přednosty Kliniky kardiologie IKEM a jeden ze zakladatelů Nadačního fondu České srdce.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít