CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • DARUJ ŽIVOT, ANEB I HRDINOVÉ OBČAS POTŘEBUJÍ POMOCI…

DARUJ ŽIVOT, ANEB I HRDINOVÉ OBČAS POTŘEBUJÍ POMOCI…

Rok 2017 je pro Michala Tittla, člena Hasičského záchranného sboru  Letiště Praha, druhým rokem narození. Ve středu 13. prosince toho roku totiž  podstoupil transplantaci dřeně, která mu zachránila život. Trpěl  myelodysplastickým syndromem. Nemocí, která mu málem vzala nejen život, ale i  jeho velký sen málem vzala nejen život, ale i jeho velký sen – po vzoru otce  pomáhat lidem jako profesionální hasič. Člověk, který do té doby dělal tolik  pro celou společnost a riskoval svůj život, najednou potřeboval sám pomoci od  neznámého dárce, hrdiny, který se odhodlal darovat kus sebe, aby někdo jiný –  v tomto případě právě sám Michal Tittl – mohl žít. A měl to štěstí, že se  jeho hrdina našel...

Pro Michala tímto ale jeho příběh nekončí. „Moje  sestra mi bohužel kostní dřeň nemohla darovat, vhodného dárce tak pro mě musel  hledat Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM. Až tady jsem pochopil, že  je to ještě náročnější než najít tu pomyslnou jehlu v kupce sena. I když  je v registrech po celém světě spousta potenciálních dárců, stále je to  málo a třetina nemocných nemá takové štěstí jako já a svého zachránce nikdy nenajde.  Rád bych svým příběhem se šťastným koncem ukázal, že právě jen díky  dobrovolníkům, kteří do registru vstoupili, žiju a můžu dál pomáhat,“ říká Michal Tittl.

I proto se rozhodl, že se pokusí situaci změnit a oslovil celý Hasičský záchranný sbor České republiky a své kolegy z Letiště Praha poprosil, aby právě oni nemocným dali další naději na život. „Jsem  nesmírně rád, že se díky této obrovské náborové kampani daří oslovovat mladé,  zdravé, silné muže i ženy. To jsou totiž nejvhodnější dárci kostní dřeně.  Společná kampaň Hasičského záchranného sboru ČR a Českého registru dárců  krvetvorných buněk IKEM bude pokračovat dalších 6 měsíců,“ vysvětluje Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel IKEM. „Naše  hasičská rodina, do které patří státní, dobrovolní i podnikoví hasiči, čítá  více než 400 000 lidí, a to nepočítám jejich rodinné příslušníky. Chtěli bychom  oslovit a přesvědčit co možná největší počet našich kolegů, ale i ostatní  obyvatele České republiky, aby nebyli lhostejní a pomohli lidem, kteří to  potřebují,“ doplnil genpor. Ing. Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky.

                Do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM už letos vstoupilo 2500 nových dárců. „I když se to zdá jako obrovské  číslo, je to stále velmi málo. Část nemocných svého zachránce nikdy nenajde.  V českých registrech je aktuálně 120 000 potenciálních dárců, aby se  situace zlepšila a naděje na záchranu vzrostla, bylo by jich potřeba alespoň  200 000. Proto jsme nesmírně nadšení z toho, že se Hasičský záchranný sbor  rozhodl podpořit myšlenku této kampaně a rozšíří tak počty potenciálních dárců.  I jeden může být pro nemocného pacienta obrovskou nadějí, co teprve, když jich  budou tisíce. Navíc, každoročně kvůli věku a zdravotnímu stavu musíme stovky  lidí z registru vyloučit, takže každá nová “mladá krev“ je vítána,“ říká za Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM Bc. Gabriela Hošková.

                Vyburcovat hasiče, aby do registru v průběhu roku vstupovali, má i klip, který bez nároku na honorář natočil režisér Jiří Strach. Navíc, kdokoli, kdo se rozhodne do registru vstoupit, nejen z řad hasičů, dostane na památku odznáček – malý čtyřlístek, který symbolizuje propojení IKEM, Českého registru dárců krvetvorných buněk, Integrovaného záchranného systému a naděje pro pacienty. „Po onemocnění Michala Tittla před dvěma  lety jsme na letišti uspořádali kampaň pro vstup do registru dárců a  zorganizovali potřebné nábory. Z Hasičského záchranného sboru Letiště  Praha tehdy vstoupili do registru téměř všichni, kterým to umožňovaly podmínky  vstupu. Jednalo se o více než polovinu našich hasičů. Dnes se po dvou letech  kampaň na letiště vrací a nás velmi těší, že můžeme být vzorem a motivací také  pro ostatní,“ říká Mgr. Pavel Hošek, ředitel Hasičského záchranného sboru Letiště Praha.

Český registr dárců krvetvorných buněk si tyto velké nábory nových dárců může dovolit jen díky štědré podpoře sponzorů. „Vstupní  testy, které stojí až 3000 korun za jednoho dárce, nehradí zdravotní  pojišťovny. Finance na ně musíme shánět sami. Jsme vděční, že se nám teď pro  naše aktivity podařilo najít nového generálního partnera, kterým je společnost  PROMEDICA PRAHA GROUP a.s. Ta nám v těchto dnech věnovala rovný 1 000 000  korun na testování HLA typizace nových dárců kostní dřeně, za což velmi  děkujeme. Společně se společností Shell Czech Republic a.s., která Registr  dlouhodobě podporuje prostřednictvím Nadačního fondu Kapky naděje, můžeme dát  naději na nový život opět více nemocným, kteří bojují s život ohrožující  poruchou krvetvorby,“ doplňuje za Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM Bc. Gabriela Hošková.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít