CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • ČESKÝ REGISTR DÁRCŮ KRVETVORNÝCH BUNĚK IKEM MÁ NOVÝ DNA IZOLÁTOR

ČESKÝ REGISTR DÁRCŮ KRVETVORNÝCH BUNĚK IKEM MÁ NOVÝ DNA IZOLÁTOR

Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM nebyl nikdyjednodušší a pohodlnější. Odborníci totiž nově využívají DNA izolátor, kterýRegistru věnovala společnost Shell Czech Republic a.s. prostřednictvímNadačního fondu Kapka naděje. Tento multifunkční přístroj na vyšetření novýchdárců umožní testovat HLA dárců ze tří variant biologického materiálu – krve,slin, bukální stěru. Dárce tak během pár vteřin odevzdá vzorek slin, přístroj pakdo hodiny naprosto perfektně a bez lidského zásahu vyizoluje DNA a připravívzorek k dalšímu zpracování. Z této DNA poté laboranti určí molekulárně –genetickými metodami HLA znaky. Celý proces vstupu dárce do registru se takvýznamně urychlí. Jen od začátku letošního roku vstoupilo do Českého registrudárců krvetvorných buněk IKEM 1 812 dárců, což je více než polovina všech nověregistrovaných dárců za loňský rok.

Proces zpracování a vyhodnocování vstupních vzorků dárců trvá několik dní. Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM však získal nejmodernější přístroj, který dokáže ze vzorků biologického materiálu precizněji a rychleji, než tomu bylo doposud, získat DNA pro další vyšetřování genetických znaků na bílých krvinkách. Největším přínosem tohoto typu DNA izolátoru je, že umožní zpracovat nejen krev, ale také sliny a stěry z bukální (ústní) sliznice. „Všechny  3 varianty odběrů biologického materiálu pro vstupní vyšetření jsou pro registr  při náboru nových dárců důležité. DNA izolátor rozšíří zejména možnost  zpracování nekrevních vzorků – bukálních stěrů nebo slin, jejichž odběr registr  využívá v rámci náborových akcí po celé České republice. Jen od letošního ledna  do května jsme s týmem registru byli již na více než pěti akcích. Tyto  způsoby odběru mohou také usnadnit vstup do registru i zájemcům, kteří mají  dopravně nedostupná naše náborová místa. Vstup do registru tak nebyl nikdy  jednodušší – pracovníci registru zašlou zájemci odběrovou sadu s podrobným  návodem, zájemce provede odběr samostatně v pohodlí domova a vzorek pošle  zpět do registru poštou. Tím se opět rozšiřuje možnost komplexně pokrýt při  náboru celou Českou republiku,“ říká Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

                  Jen v dubnu letošního roku měl registr dva velmi úspěšné nábory, na kterých se za necelý týden podařilo získat a zapsat do databáze 1 041 nových dárců. Jedná se o doposud nejvyšší počet nových dárců v historii náborů, které Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM pravidelně po republice uskutečňuje. „Náš tým má za sebou desítky náborů  v terénu a další nábory a propagační akce nás letos čekají. Již velmi brzy  překročíme hranici 30 000 aktivních dárců evidovaných v databázi registru. Naše  činnost by však nebyla v takové míře možná bez finanční podpory a  spolupráce s našimi partnery, kterým tímto velmi děkujeme,“ podotýká Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

                  Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM již tři roky úzce spolupracuje s Nadačním fondem Kapka naděje a se společností Shell Czech Republic a.s.  Oba partneři nepomáhají jen s propagací dárcovství kostní dřeně, ale i při náboru nových dárců. Nejvýznamnější složkou spolupráce je finanční podpora, díky níž je možné hradit vstupní vyšetření nových dárců. A nyní i pořízení nového přístroje – DNA izolátoru. „Jsme velmi rádi, že můžeme pomáhat tam, kde  je to potřeba. Český registr dárců krvetvorných buněk potřeboval nový  multifunkční přístroj, který by odborníkům v IKEM výrazně ulehčil práci, a  hlavně zpřístupnil vstup do Registru širšímu množství lidí díky jednoduššímu  odběru vzorků.Pro registr jsme zakoupili tento přístroj v hodnotě 463  tisíc korun, a i nadále plánujeme registr finančně podporovat. Největší odměnou  pro nás jsou zprávy o zachráněných životech nemocných pacientů, ale i informace  o rostoucím zájmu široké veřejnosti o vstup do registru,“ říká Pavel Los, generální ředitel Shell Czech Republic a.s.

                  Každý rok onemocní v České republice více než 100 lidí některým typem leukémie a asi 1000 pacientů různými poruchami krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně. „Nádorová  onemocnění u dětí se stala, pokud však pomineme úrazy, nejčastější příčinou  úmrtí dětí v civilizovaném světě. Velmi mě proto těší, že každý rok stoupá  počet lidí, kteří do registru vstoupí a zvýší tak šanci na záchranu lidského  života. Jsem ráda, že se zpěvák a herec David Gránský, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, rozhodl vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk a  napřímo tak podpořit dobrou věc a motivovat další lidi. A za to mu patří můj  obrovský dík,“ uzavírá Vendula Pizingerová, prezidentka a zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje.

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ NOVÉHO DNA IZOLÁTORU

IMG_8714.jpg IMG_8717.jpg IMG_8720.jpg IMG_8726.jpg IMG_8736.jpg IMG_8738.jpg IMG_8746.jpg IMG_8750.jpg IMG_8755.jpg

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít