CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Blesk/ Skutečné příběhy: Když netluče, jak má

Blesk/ Skutečné příběhy: Když netluče, jak má

Skutečné příběhy: Když netluče, jak má

František (42): Můj puls má zase správný rytmus!

Zadýchávání, nepravidelný tlukot srdce, únava a hrsti prášků. Tak vypadá život člověka se srdeční arytmií. Nejčastější arytmií, fibrilací síní, donedávna trpěl i František Polánka (42), tenisový trenér z Mariánských Lázní. "Prášky moc nezabíraly, arytmie se hlásila každý druhý den. Špatně se mi dýchalo i chodilo a jednou jsem dokonce i omdlel," vypráví sportovec, který se s potížemi potýkal téměř čtyři roky.

Operace bezbolestně

V roce 2008 mu proto lékaři v IKEM provedli katetrizační ablaci. Zákrok v částečné narkóze, kdy byl pacientovi zaveden katetr do těla v tříslech, údajně vůbec nebolí. "Katetrizační ablace síní umožňuje odstranění arytmie až v 90% případů. Spočívá v elektrické izolaci svaloviny plicních žil, případně vytvoření dalších »spálenin« v levé síni. V současnosti existuje řada strategií, jak toho dosáhnout," sděluje Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM. František Polánka se začal postupně vracet k aktivnímu sportování a nyní pokračuje ve své profesi tenisového trenéra. (rav)

Jak poznám fibrilaci síní? Mám ji také?

Když si sáhnete na radiální tepnu, tu největší, na vašem zápěstí, kde si nahmatáte puls, cítíte pravidelný rytmus? Pokud ano, je vše v pořádku, ale pokud je váš tep opakovaně nepravidelný, může se jednat o předstupeň fibrilace síní či již běžící arytmii. "Někteří lidé však změny srdečního rytmu nemusí vnímat, proto doporučuji u všech nad 65 let věku alespoň jednou ročně provedení EKG a komplexní vyšetření lékařem," upozorňuje kardiolog Miloš Táborský.

Jestliže lékař zjistí fibrilaci, předepíše léky, které při správném užívání výrazně snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody. Fibrilace síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu.

Foto: František Polánka

Foto: Po operaci František dál učí hrát tenis

Plné znění článku: Blesk 29. 9. 2012, autor J. Ravingerová


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít