CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • AŽ 11 PROCENT POPULACE TRPÍ ONEMOCNĚNÍM LEDVIN, VĚTŠINA LIDÍ O TOM NEVÍ

AŽ 11 PROCENT POPULACE TRPÍ ONEMOCNĚNÍM LEDVIN, VĚTŠINA LIDÍ O TOM NEVÍ

VČASNÁ LÉČBA PŘITOM MŮŽE ZABRÁNIT DIALÝZE A DALŠÍM PROBLÉMŮM. LÉKAŘI IKEM V NÍ SÁZÍ I NA NEJMODERNĚJŠÍ LÉKY ZPOMALUJÍCÍ POSTUP NEMOCI.

Lidí, kteří trpí chronickým  onemocněním ledvin, v Česku přibývá. Podle lékařů může jít už o každého  devátého. Vždy druhý čtvrtek v březnu nemoc připomíná i mezinárodní kampaň  Světového dne ledvin. Letošní téma „zdravé  ledviny pro všechny“ má upozornit na funkci ledvin v lidském těle a  jednoduchou identifikaci potenciálních zdravotních problémů. Řada  pacientů se totiž dostane k odborníkovi pozdě, kdy už je selhání ledvin  nezvratné. 

Ledviny nebolí a onemocnění nemá žádné specifické příznaky. Problém ale mohou včas odhalit pravidelná preventivní vyšetření.  Na sníženou funkci orgánu upozorní například bílkovina v moči nebo změny na ledvinách. „My  dobře víme, že pacienti, kteří mají vysoký krevní tlak a cukrovku a jsou starší  50 let, mají vyšší riziko chronického onemocnění ledvin. Proto by u těchto  pacientů měla být vyšetřována funkce ledvin určením sérového kreatininu a  vyšetřena moč,“ vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie IKEM. To, že je onemocnění v populaci časté, potvrdila i loňská kampaň Zdravé ledviny. Při ní na pražské Pankráci lékaři zkontrolovali stovky lidí včetně dětí. Na další vyšetření ledvin kvůli podezření na jejich chronické onemocnění poslali každého dvanáctého.

Příznaky onemocnění ledvin se zpravidla začnou objevovat až ve chvíli, kdy se jejich funkce sníží pod 25 procent. Ani tehdy pacient nemusí sám poznat, co problémy způsobuje. Mezi jeho projevy totiž patří například otoky nohou, únava, časté močení, chudokrevnost nebo i dušnost. I v případě ledvin se dá přitom zdravým životním stylem budoucím problémům předejít. „Dostatečně pít, pokud sportujeme, tak bychom měli přijímat těch  tekutin ještě víc. Neměli bychom jíst příliš léků na bolest, protože ty  ledvinám škodí a měli bychom chodit na preventivní prohlídky k lékařům  minimálně jednou ročně,“ říká doc. MUDr. Alena Paříková, Ph.D., vedoucí Dialyzačního a metabolického oddělení IKEM. V případě, že lékaři onemocnění ledvin odhalí včas, mohou zpočátku stačit režimová opatření. V případě selhání orgánu nastupuje dialýza – nemocniční nebo i domácí, kterou si pacient po proškolení zvládne doma provádět sám. Další možností je transplantace. Tu loni v IKEM provedli lékaři celkem 306krát.

Zbrzdit postup nemoci lékařům nově pomáhají i nejmodernější preparáty určené primárně na léčbu cukrovky. Ukazuje se totiž, že současně brání i rozvoji onemocnění srdce nebo právě ledvin. „V tuto chvíli máme nové léky,  které se zdá, že zpomalují postup chronických onemocnění ledvin. Je to  důležité, protože víme, že tak bychom mohli oddálit dialýzu,“ popisuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie IKEM. Jedná se o tzv. SGLT-2 inhibitory, léky ve formě tablet. „Jejich  pozitivní efekt se prokázal nejdříve u skupiny pacientů s diabetem 2. typu a nejnověji i u pacientů s chronickým srdečním selháním a  chronickým onemocněním ledvin. Postupně se také rozšiřují skupiny pacientů, pro  které jsou tyto léky hrazené. Při splnění podmínek jsou nyní hrazeny diabetikům  a pacientům se srdečním selháním,“ doplňuje Mgr. Michal Hojný, vedoucí Ústavní lékárny IKEM.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít