CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Aha!/ Srdce jí hlídá » budík « a teď... Porodila syna!

Aha!/ Srdce jí hlídá » budík « a teď... Porodila syna!

PRAHA (wer) - Čeští nemocní, které ohrožuje srdeční arytmie, slaví. Před 25 lety implantovali lékaři pražského IKEMu jako první ve východní Evropě pacientovi (29) tzv. kardioverter-defibrilátor. Přístroj u nás od té doby zachránil tisíce životů. V současnosti ho v těle nosí přes šest tisíc Čechů. Jednou z nich je i Martina Švejdarová (30) z Prahy, která jen díky němu mohla před deseti měsíci porodit syna Maxmiliana.

První problémy začala mít Martina již ve čtrnácti letech. " Upadala jsem dost často do mdlob, které byly následovány bezvědomím na 5 až 10 minut, což je riskantní," začíná vyprávět svůj příběh Martina.

V devatenácti jí lékaři nabídli implantaci defibrilátoru, dnes má už v pořadí čtvrtý. " Martina patří mezi zhruba 10 % pacientů, kteří jsou mladí a nemají žádné prokazatelné onemocnění srdce, jsou to často i sportovci. Mají určitou srdeční poruchu, která vede k vysokému riziku arytmií. Přístroj dokáže arytmii přerušit, a tím jim zachránit život," vysvětluje profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM. Na druhou stranu je 90 % pacientů, kteří trpí srdečními chorobami, a u těchto pacientů přístroj zabraňuje srdečnímu selhání a smrti…

Plné znění článku: Aha!


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít