CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Aha!/ Ivana Patáková (61) z Turnova: Srdce mi stáhli kovovou obručí

Aha!/ Ivana Patáková (61) z Turnova: Srdce mi stáhli kovovou obručí

Unikátní léčba v pražském IKEMu

Bez velké operace – rozříznutí hrudníku – se brzy zřejmě obejdou pacienti, kterým srdce selhává kvůli nedomykavosti tzv. mitrální chlopně. Doktoři z pražského IKEMu testují metodu, při níž nemocnému jen naříznou žílu v třísle a pak srdce stáhnou "kovovou obručí" . Unikátní výkon už podstoupila Ivana Patáková (61) z Turnova...

Ivana začala být před necelým rokem unavená, zadýchávala se a dostala silný kašel. "V domnění, že mám zápal plic, jsem šla na rentgen a tam se přišlo na to, že mám zvětšené srdce a srdeční vadu," popisuje.

Proč zničehonic onemocněla, lékaři netuší. "Soudí, že mohlo jít o vrozenou vadu, která se projevila až v pozdním věku, nebo jsem přechodila chřipku a srdce se zvětšilo následkem zánětu. Což mi přijde pravděpodobnější, protože jsem byla doteď zdravá," popisuje Ivana.

Pár týdnů před tím, než začala mít potíže, prodělala zánět rohovky. Skončila v turnovské nemocnici, odkud byla přeložena do Liberce. Na základě výsledků vyšetření byla zařazena do studie IKEMu, kde jedinečný výkon podstoupila.

Co je nedomykavost dvojcípé chlopně?

"Tato chlopeň odděluje v srdci levou síň od levé komory. Je jakýmsi ventilem, který umožňuje tok krve jedním směrem a brání jejímu zpětnému toku do levé síně a plic," popisuje prof. MUDr. Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM. Při nedomykavosti je poškozena buď samotná chlopeň, či roztažen vazivový prstenec, na který se cípy chlopně upínají. Tím dochází k "netěsnosti" a návratu krve do plic.

Jak se dosud opravuje?

"V prvním případě, při poškození chlopně, je nutné opravit ji chirurgicky či nahradit chlopní umělou. V druhém případě byla až dosud jedinou možností operace s našitím umělého prstence, který zmenšil plochu chlopně a zmírnil či zcela odstranil nedomykavost," říká MUDr. Kamil Sedláček z Kliniky Kardiologie IKEM.

Novinka v Česku

Tato metoda má trochu děsivý název – perkutánní transvenózní mitrální anuloplastika. "Jde o metodu, při níž se do srdeční žíly probíhající okolo prstence nedomykavé chlopně zavádí speciálně vyvinutý katetr (trubička či hadička zaváděná do orgánů, pozn. red.) s tenkými kovovými pruty. Ty stlačují roztažený prstenec chlopně z povrchu srdce a dokážou výrazně snížit nedomykavost," vysvětluje MUDr. Sedláček. Pro mnohé pacienty to představuje jedinou možnost záchrany. V Česku se tyto výkony provádějí jen v IKEMu v rámci mezinárodní studie...

Plné znění článku: Aha!, 10. 10. 2010, autor T. Lamberský


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít