CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • 3. dávky očkování proti COVID 19

3. dávky očkování proti COVID 19

COVID-19 může mít zvlášť těžký průběh u nemocných po orgánových transplantacích, a proto je důležité udělat vše pro to, aby bylo toto riziko sníženo na minimum. Kromě základních opatření, jakými jsou nošení respirátorů v uzavřených prostorách a venku tam, kde dochází ke shlukování lidí, důsledné mytí rukou a dodržování rozestupů, je důležitým nástrojem k minimalizaci nákazy COVID-19 právě očkování.

 U nemocných, kteří užívají léky k potlačení imunity, je účinnost vakcinace snížena. V případě očkování proti COVID-19 bylo prokázáno, že zhruba polovina pacientů po transplantacích nevytvoří po očkování protilátky. Riziko, že protilátky nemocní nevytvoří, stoupá s věkem, proto u nemocných starších 60 let je velmi pravděpodobné, že protilátky ani jiný typ imunitní reakce nevytvořili. U těchto pacientů je vhodné právě přeočkování. To je běžné i v případě jiných vakcinací, například proti chřipce.

 Proto se v současnosti je nyní zahájeno přeočkování třetí dávkou mRNA. I v případě prvního očkování jiným typem vakcíny (např. výrobce AstraZeneca či Janssen) je přeočkování rovněž možné mRNA vakcínou. V případě osob užívajících léky k  potlačení imunity je možné aplikovat třetí dávku již po 4 týdnech od dokončeného  základního očkování, není třeba čekat 8 měsíců jako u pacientů bez těchto léků.

 Na rozdíl od jarních měsíců, kdy bylo očkování organizováno po objednání v očkovacím centru přímo v IKEM, bude podzimní přeočkování 3. dávkou probíhat pro  transplantované pacienty výhradně při pravidelné návštěvě na ambulanci IKEM. Nebude tedy možné se na toto očkování do IKEM objednávat, ale při příchodu do ambulance, kam pravidelně pacient dochází, bude dotázán na zájem o přeočkování, které bude moci ještě tentýž den podstoupit. Po vyšetření u lékaře v IKEM mu bude třetí dávka vakcíny aplikována. Očkování v tomto režimu platí  v IKEM od 20. září.

V případě, že by transplantovaný chtěl být očkován co nejdříve, je možno s doporučujícím dopisem, který každý transplantovaný pacient obdržel v e-mailu (ostatním pacientům bez e-mailu bude zaslán poštou), zajít do nejbližšího očkovací centra (jejich seznam naleznete zde), kde mu bude třetí dávka vakcíny aplikována.

V případě, že pacient bydlí v Praze a okolí, doporučujeme navštívit Očkovací centrum IKEM v obchodním centru na pražském Chodově (stanice metra Chodov, OC Westfield), kde očkuje náš zdravotnický tým. Bližší informace na https://occhodov.ikem.cz/© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít