CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma
 • Úvod
 • 17. září - Světový den dárců kostní dřeně

17. září - Světový den dárců kostní dřeně

Již druhý rok slavíme Světový den dárců kostní dřeně. Ten připadá každoročně na třetí zářijovou sobotu, letos tedy na 17. září. Zapojuje se do něj 100 organizací a registrů z 57 zemí světa, kteří společně děkují 28 milionům potenciálních dárců - lidí, kteří se dobrovolně, bez nároku na jakoukoli finanční odměnu, rozhodli dát pacientům s onemocněním krvetvorby odkudkoli na světě novou šanci na život. 

 Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM se rozhodl spojit tento den s oslavou svého 25. výročí vzniku. K té příležitosti vytvořil nový web (www.darujzivot.cz) a začal používat také modernější a lépe identifikovatelné logo. „Doufáme, že nový web pomůže jak stávajícím, tak hlavně novým dárcům, lépe se zorientovat v problematice dárcovství kostní dřeně. Je mnohem přehlednější, vzdušnější a nabízí důležité informace, které jsme se snažili ještě více zjednodušit tak, aby bylo na první přečtení jasné, co každého, kdo se do Registru přihlásí, čeká, a jak celý systém funguje. K tomu nám pomáhá i nové logo - to vychází jasně z kapky krve, průřezu kostí a náznaku odběru. Máme z tohoto narozeninového dárku velkou radost a doufáme, že bude všem dobře sloužit,“ říká Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Celý týden myšlenku dárcovství kostní dřeně a povědomí o Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM mezi veřejnost rozšiřují také dva mladíci na koloběžkách Petr Filipec a Vojtěch Špišák, kteří se rozhodli, že takto ujedou 1000 km z Košic do Prahy a každý den v cíli jednotlivých etap budou vyprávět lidem svůj příběh. „Chceme lidem ukázat obě strany - toho, kdo vstoupil do registru i vyléčeného pacienta. Já sám jsem dnes tady jen díky tomu, že se se v registru našel vhodný dárce, který mi kostní dřeň daroval. Jen díky němu jsem se vyléčil a žiju. Vojta vypráví zase o tom, jaké to je, vstoupit do registru a čekat na telefon, který Vám umožní zachránit život. Pokud si nás budete chtít poslechnout a o dárcovství se něco dovědět, máte možnost 15. 9. ve 12:00 v Brně u OREA Hotelu Voroněž, 16. 9. v 18:00 v Pardubicích na Třídě Míru u pyramidy a naši 1000 kilometrů dlouhou cestu zakončíme 17. 9. v Praze, kde budeme od 17:00 na Náměstí Jana Palacha,“ popisuje Petr Filipec, jeden z autorů projektu Dobrák od kosti.

Potenciálních dárců kostní dřeně není a nikdy nebude dostatek. Proto je osvěta a každý nový ochotný dárce důležitý. Jen v loňském roce se na celém světě uskutečnilo 20 000 transplantací kostní dřeně. Téměř polovina z nich byla mezinárodních - to znamená, že dárce a nemocný byli každý z jiné země a odebraná kostní dřeň za nimi cestovala. „Loni jsme v našem registru vyhledávali potenciální dárce více než 23 000 krát. Teď aktuálně hledáme pro 61 těžce nemocných dětí a dospělých s onemocněním krvetvorby. Každý, kdo se rozhodne vstoupit a stát se součástí Registru, může někomu z nich zachránit život. V mnoha zemích je zcela automatické, že jakmile někdo překoná hranici dospělosti, nechá se do registru zapsat. U nás je to bohužel stále spíše výjimečné. Situace se sice postupně zlepšuje, a to především díky pravidelné spolupráci s univerzitami a neustálé propagaci dárcovství, ale posuďte sami - například v Německu do registru vstupuje přibližně každý 20. člověk, v Česku je to jen každý 200., což je propastný rozdíl,“ uzavírá vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Mgr. Marie Kuříková.             

DÁRCOVSTVÍ KRVETVORNÝCH BUNĚK JE VŽDY DOBROVOLNÉ, BEZPLATNÉ A ANONYMNÍ.

 Podmínky vstupu:

 • věk 18-35 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
 • ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
 • hmotnost více než 50 kg
 • dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
 • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
 • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
 • ochota věnovat svůj čas a pohodlí
 • zdravotní pojištění platné v ČR

WWW.DARUJZIVOT.CZ

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít