CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

ERCP (Endoskopická Retrográdní Cholangio-Pankreatografie)

ERCP (Endoskopická Retrográdní Cholangio-Pankreatografie)

Základní popis

ERCP lékařům umožňuje diagnostikovat onemocnění jater, žlučníku, žlučovodů a pankreatu. Játra jsou poměrně velkým orgánem, kde se mimo jiné vytváří tekutina, která se nazývá žlučí a napomáhá správnému trávení. Žluč se hromadí ve žlučníku, což je malý orgán hruškovitého tvaru. Vylučuje se , když je třeba pro trávení. Žlučovody jsou trubice, které vedou žluč z jater do žlučníku a tenkého střeva. Tyto trubice se někdy nazývají žlučový strom. Pankreas je velká žláza, ve které se vytvářejí látky napomáhající trávení. Metody ERCP je možné použít ke zjištění příčiny žloutenky, bolestí horní části břicha a nevysvětlitelného váhového úbytku.

Při této metodě se kombinuje užití rentgenových paprsků a endoskopu, což je dlouhá flexibilní osvětlená trubice, přes kterou jsou lékaři schopni se dívat do žaludku, duodena a větví biliárního stromu a pankreatu.

Postup 

Při tomto vyšetření si lehnete na vyšetřovacím stole rentgenového pracoviště na levý bok. Dostanete léky, které Vám znecitliví zadní část hrdla a sedativa, která Vás při vyšetření zklidní. Pak budete polykat endoskop a lékař bude přístroj navádět přes Váš jícen, žaludek a duodenum, dokud nedosáhne místa, kde se vývody biliárního stromu a pankreatu otevírají do duodena. V tomto okamžiku lékař zasune přes endoskop tenkou trubičku z umělé hmoty. Přes tuto trubičku podá do vývodu barvivo tak, aby byly na rentgenu vývody viditelné. V okamžiku, kdy je podáno barvivo, začíná rentgenolog snímkovat. Když se při vyšetření zjistí žlučové kameny nebo zúžení vývodu, může lékař přes endoskop zavést nástroje a žlučové kameny odstranit a nebo zúžení uvolnit. Také je možné během vyšetření odebírat vzorky tkání (biopsie) k dalšímu vyšetřování. 

Komplikace 

K možným komplikacím tohoto vyšetření patří pankreatitida (zánět pankreatu), infekce, krvácení nebo perforace duodena. Tyto komplikace však nejsou časté.

Také můžete v místě vpichu sedativa pociťovat bolestivost nebo se tam může vytvořit bulka. Tyto potíže by měly vymizet během několika dnů nebo týdnů.

Vyšetření ERCP trvá třicet minut až dvě hodiny. Když lékař do duodena fouká vzduch a injikuje barvivo do vývodu, tak se nemusíte cítit úplně dobře. K tomu, abyste příliš mnoho potíží necítili, by Vám měla pomoci sedativa a analgetika. Po vyšetření bude třeba zůstat v ordinaci lékaře po dobu jedné až dvou hodin, dokud účinek sedativ nevymizí. Předtím, než odejdete, se Váš lékař ubezpečí, že se neobjevily žádné komplikace.

Jestliže je toto vyšetření spojeno s jakýmkoliv druhem léčby, jako je například odstraňování žlučového kamene, může se stát, že bude potřeba, abyste v nemocnici zůstali přes noc. 

Příprava 

Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být Váš žaludek a duodenum prázdné.
Nebudete smět nic jíst ani pít - a to od půlnoci před vyšetřením nebo šest až osm hodin před vyšetřením podle toho, kdy bude toto vyšetření prováděno. Též je třeba, abyste Vašeho lékaře informovali o tom, zda máte nějakou alergii, obzvláště na jód, který je obsažen v používaném barvivu. Také si budete muset zajistit někoho, kdo vás po vyšetření odveze, protože kvůli účinku sedativ nebudete moci řídit.

Může se stát, že Vám lékař dá ještě nějaké jiné speciální pokyny.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít