CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Účinky procedur

Vodoléčba (hydroterapie)

Vířivky pro horní a dolní končetiny se používají k prokrvení a uvolnění bolestivých stavů po operacích a úrazech pohybového aparátu, při artróze kloubů nebo přetížení měkkých tkání.
Celotělová vířivá vana se využívá pro intenzivní relaxaci svalů a psychickou regeneraci.


Teploléčba

Zlepšuje prokrvení a metabolické podmínky buněk, uvolňuje svalové spasmy.

Termopaky - s rašelinou nebo bez rašeliny.

Rašelinové obklady - Mezi rašelinou a pokožkou dochází k mnoha transportním pochodům. Do tkání je předáváno teplo a minerální látky, které jsou roznášeny krevním oběhem do organismu (síra, jód, železo, huminové kyseliny). Zlepšuje se výživa a prokrvení tkání, dochází ke svalovému uvolnění. 

Parafín - je látka, která tuhne při 52-62°C, při tuhnutí odevzdává teplo. V rehabilitaci se tohoto jevu využívá k prohřátí tkání. Parafín aplikujeme jako rukavičky, v průběhu tuhnutí dojde k předání tepla, tím se zlepší prokrvení tkáně i metabolismus buněk. Používáme při artrózách ručních kloubů a zápěstí.


Elektroléčba

Elektroléčba se používá hlavně k ovlivnění vnímání bolesti, pro účinek myorelaxační (uvolnění svalů) a pro zlepšení prokrvení tkání, někdy i pro účinek myostimulační (stimulace svalová). Takto se používá řada proudů - nízkofrekvenční - TENS proudy, Träbertovy proudy, H vlny, diadynamické proudy (DD), středofrekvenční - proudy interferenční (IF), kombinovaná terapie.


Magnetoterapie

Magnetoterapie využívá léčebného účinku magnetického pole. Magnetické pole vzniká kolem každého vodiče, kterým protéká střídavý elektrický proud. V rehabilitaci využíváme nízkofrekvenčního pulzního magnetického pole, které působí analgeticky, zlepšuje prokrvení tkání, má protizánětlivé, myorelaxační účinky (snižují napětí svalů). Urychluje hojení zlomenin. Vhodnost použití magnetoterapie musí vždy posoudit lékař.

Rehabilitaci se používá zejména při hojení fraktur, po operacích kloubních náhrad a při degenerativních onemocněních páteře i kloubů.


Ultrazvuk

Ultrazvuk je mechanické vlnění, které se přenáší z ultrazvukové hlavice do hloubky tkání. Postupně dojde k rozkmitání atomů, molekul i celých buněk. Dochází k mikromasáži tkání a k přeměně mechanické energie na teplo. Působením ultrazvuku se zlepší cirkulace krve a tím i metabolické podmínky buněk. Urychlí se vstřebávání tekutiny do kapilár, lépe se vstřebávají modřiny a otoky, dojde k svalové relaxaci a k ústupu bolestí z lokální ischemie (nedostatek kyslíku). V rehabilitaci má široké využití u svalových spasmů, poúrazových stavů, kloubních obtížích.


Distanční elektroterapie VAS-O7

Zahrnuje v sobě účinky magnetoterapie, elektroterapie a zároveň je tkáň vystavena infračervenému záření, které do tkáně předává světelnou, a tím i tepelnou energii. Účinek je protibolestivý, snižuje otoky, podporuje regeneraci tkání po úrazech. Výhodou je bezkontaktní aplikace (například přes obvaz, sádru), která je výhodná u poúrazových stavů a při hojení ran.


Laser

Jedná se, řečeno velmi zjednodušeně, o léčbu speciálně upraveným světelným paprskem s velkou energií a terapeutickým účinkem. V rehabilitaci se užívají neinvazivní lasery s účinkem analgetickým, protizánětlivým, biostimulačním. Analgetický efekt je dán zlepšením metabolismu tkáně, zlepšením mikrocirkulace, zvyšuje se tvorba endorfinů a endogenních opiátů, stimuluje se činnost buněk imunitního systému.

Laser je možno použít pro povrchovou i hlubokou aplikaci. Výborný je při hojení jizev a sterilních zánětů při úponových bolestech svalů a šlach.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít