CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • DNA a vysoká hladina kyseliny močové

DNA a vysoká hladina kyseliny močové

DNA a vysoká hladina kyseliny močové.pdf

DNA a zvýšená hladina kyseliny močové

 

Dna je známa pod názvem podagra, či lidově pakostnice nebo nemoc králů. Jde o zánětlivé onemocnění charakterizované zvýšenou tvorbou nebo sníženým vylučováním kyseliny močové. Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi vede k ukládání krystalů její soli do kloubů, šlach a ledvin. Uložené krystaly vyvolávají silně bolestivé zarudnutí, které může přejít do akutního dnavého záchvatu.

PŘÍČINY

U 10 % pacientů je primární příčinou rodinná dědičnost. U 90 % pacientů je dna vyvolána nesprávnou životosprávou, přejídáním (vysokým příjmem bílkovin, tuků a cukrů) na jedné straně a nízkým energetickým výdejem na straně druhé (málo pohybu). Výskyt dny se zvyšuje věkem a je výrazně vyšší u mužů než u žen.

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi (tzv. urikémie) se často objevuje současně s vysokým krevním tlakem, obezitou (zvláště břišní), vysokou hladinou cukrů a tuků v krvi. U těchto pacientů zvyšuje kyselina močová riziko komplikací srdečně-cévních onemocnění a onemocnění ledvin. Proto je důležité přijmout taková dietní opatření, která pomůžou snížit nejen hladinu kyseliny močové, ale i ostatní rizikové faktory srdečně cévních onemocnění.

REŽIMOVÁ OPATŘENÍ

  1. Dodržujte pitný režim: vypijte denně aspoň 2,5 litru nealkoholických nízkokalorických tekutin. Nejvhodnějšími nápoji jsou pramenitá nesycená voda, ovocné a bylinkové čaje (zlatobýl, šípek, přeslička, kopřiva). V omezeném množství jsou doporučovány i alkalické minerální vody (např. Bílinská kyselka, Poděbradka, Magnesia…). Pitný režim může doplnit syrová zelenina, ovoce a saláty, zvláště když obsahují močopudný celer, petržel a libeček.

  2. Úprava jídelníčku:

    • Snižte příjem purinů a oxalátů v potravě, z nich se v těle tvoří kyselina močová (tabulka potravin je uvedená na druhé straně textu).


    • Omezte příjem masa, masných výrobků, silných masových vývarů. Nejlepší formou úpravy masa je vaření, nevhodné je smažení.

    • Živočišné tuky nahraďte kvalitními rostlinnými a rybími tuky a oleji.

    • Vyhýbejte se nápojům doslazovaným fruktózovým sirupem a přislazování pokrmů.

    • Omezte pikantní koření, konzumaci dráždivých pokrmů. Trvale snižte příjem soli (polotovary, ochucovadla). Používejte jemnější koření.

    • Doplňujte bílkoviny zvýšeným příjmem různých nízkotučných mléčných výrobků (sýry do 30 % t.v.s., jogurty do 3 % t.v.s.)

    • Zvyšte konzumaci zeleniny a ovoce na cca 100-150 g 3x denně. Zeleninu a ovoce tepelně neupravujte, nejméně polovinu denního příjmu konzumujte v čerstvém stavu.

  3. Přestaňte kouřit a omezte konzumaci piva, které obsahuje puriny. Alkohol snižuje schopnost vylučování kyseliny močové z těla. Maximální povolené množství alkoholu na den: víno 3 dcl,
     pivo 5 dcl. U žen se předpokládá poloviční množství.

  4. Snížení tělesné hmotnosti:

Zvyšte fyzickou aktivitu na 2-3x týdně po dobu 30 minut. Volte aerobní sport – jízda na kole či na koni, rychlá chůze, aerobic, plavání, bruslení, běžky.


POTRAVINY
NEVHODNÉ (s obsahem purinů)
VHODNÉ
Maso
Mořské plody, mušle a ryby (šprot, sardinky v oleji, pstruh). Vnitřnosti: brzlík, ledvinky, játra, mozeček, dršťky. Uzeniny, játrové paštiky, jitrnice, jelita, zabíjačkové polévky. Zvěřina, mladé maso telecí.
Malé porce, vařené, dušené libové nebo vepřové maso, králík občas drůbež. Omezeně sladkovodní ryby bez kůže (kapr, štika) nebo treska, tuňák, losos.
Mléko, mléčné výrobky
Zrající, uzené a plísňové sýry.
Mléko (sladké, zakysané), tvaroh jogurty, brynza, sýry tavené a tvrdé.
Koření
Masové kostky, ostré koření: pepř, chilli, křenMaggi, sojová omáčka.
Kmín, kopr, zelená petrželka, majoránka, pažitka, jalovec, hřebíček, tymián, oregano, kořenová zelenina.
Ovoce 
Fíky
· Třešně (10-20 třešní denně), jablko, jahody, hruška, bobulové ovoce, broskve, meruňky, mandarinky, ananas, banány, švestky, pomeranče.
Zelenina
Luštěniny: čočka, hrách.
Špenát, chřest nebo rebarbora, červená řepa, česnek, sója.
Celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, mrkev, sója, paprika, kedlubny, okurky, avokádo, listová zelenina. Omezeně fazole.
Sladká jídla
Čokoláda, marcipán, fruktózový sirup.
Piškotová a třená těsta, tvarohové a ovocné moučníky.
Nápoje
Silné kakao nebo černý čaj, čokoláda, zrnková káva, alkoholické nápoje - pivo (i nealkoholické).
Čaj, minerální vody, ovocné šťávy, džusy.
Další

Brambory, těstoviny, rostlinné tuky a omezeně cereálie, houby a vejce.

 

STÁDIA NEMOCI

  1. Období bez obtíží

    Trvá rok i déle, hladina kyseliny močové je již zvýšena, ale pacient zatím nepociťuje žádné subjektivní potíže. Zvláště vysoké riziko záchvatu je při urikémii > 540 µmol/l. Normální hladina u mužů je 210–450 µmol/l, u žen 140–360 µmol/l.

  2. Období akutní dnavé artritidy

    Nastupují subjektivní potíže: klouby nohou či rukou jsou oteklé, horké, bolestivé, kůže je napjatá a po odeznění se často olupuje. Nejčastěji je postižen palec u nohy. Zvýšená citlivost se projevuje hlavně v noci (bolí i přikrývka), může být zvýšena i teplota. Spouštěčem může být alkohol, stres, infekce či nezřízená konzumace jídla (svatba, zabíjačka). Záchvatu předchází nadýmání, nevolnost, bolest svalů, neklid, pocení. Dnavý záchvat trvá individuálně, od několika hodin až do několika týdnů.

  3. Období interkritické dny

    Období mezi akutními záchvaty, kdy je pacient zcela bez obtíží. Trvá individuálně, půl roku i déle.

  4. Období chronické tofózní dny.

    Lze předejít léčbou a úpravou životosprávy. Přecházejí do něj nedisciplinovaní pacienti, u kterých může onemocnění vést k vzniku dnavých tofů, které způsobují destrukci až rozpad přilehlé kosti. Pokud se tofy (nahromaděné krystalky solí kys. močové) infikují, velmi těžce se hojí. První je zasažen kloub u palce nohy, poté se zánět rozšiřuje na nárt, kotník, koleno, zápěstí i ušní boltec.

    DIETA JE NUTNÁ VŽDY I PŘI JIŽ NASAZENÉ LÉČBĚ

     

    Téma bylo zpracováno bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí autora.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít