CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • MF Dnes/ Dokážou zcela vyléčit arytmii

MF Dnes/ Dokážou zcela vyléčit arytmii

 Plzeň - Na operačním stole leží šestapadesátiletá žena. Pozoruje přitom, jak se jí lékař - s pomocí několika slabých drátků vsunutých přes tříselní cévu do srdce - snaží spravit arytmii, projevující se častým bušením srdce. Pohyby drátků, takzvaných katetrů, pozoruje lékař na dvou monitorech před sebou. Katetry vidí přímo v prostoru srdce. Žena je zklidněná utišujícími prostředky, tříslo má znecitlivělé injekcemi. Ve vedlejší místnosti sedí další dva lékaři, kteří průběh operace pozorují na několika obrazovkách. Tak to v úterý vypadalo na 1. interní klinice Fakultní nemocnice v Plzni, kde se uskutečnila - v historii nemocnice první - katetrizační ablace, tedy speciální operace srdce, jejímž cílem je odstranění arytmie.
 Pacientka byla v dobrých rukou, protože operaci řídil Josef Kautzner, přednosta kliniky kardiologie pražského IKEM, který se zabývá operacemi i v zahraničí. "Důvod návštěvy odborníků z IKEM byl jasný: naučit plzeňský tým tento druh operací," konstatoval přednosta 1. interní kliniky FN Plzeň Martin Matějovič. Katetrizační ablace se ve světě začaly dělat v roce 1987, o pět let později s nimi začali také v IKEM. Loni jich tam uskutečnili na 650, v celém Česku je to ročně kolem tří tisíc výkonů. Jejich množství ale každoročně vzrůstá. Není divu, protože arytmií v Česku trpí odhadem několik set tisíc lidí.

Při zákroku pomáhají katetry "Nejdřív se do srdce zavádí katetry, které snímají elektrické vzruchy a hledají místo zodpovědné za poruchu srdečního rytmu," vysvětlil Matějovič. Když ho naleznou, tak se použije speciální katetr, kterým prochází radiofrekvenční proud. Tím se nalezené místo popálí a odstraní se nežádoucí tkáň. "Tak dojde k úplnému vyléčení poruchy," sdělil Matějovič. Podle něj mohou nemocní přestat brát léky, které mají celou řadu nežádoucích účinků. Výrazně se tak zlepší kvalita jejich života.
 "Teď už poskytujeme kompletní kardiologickou péči," poznamenal Matějovič poté, co lékaři na klinice v úterý udělali dvě katetrizační ablace. "Oba pacienti jsou v pořádku. Každá z operací trvala necelou hodinu," uvedl Josef Kautzner, který má za sebou tisíce i mnohem složitějších ablací.

Robot se hodí pouze na některé typy arytmie "V IKEM používáme dokonce katetrizačního robota, kdy robotickým ramenem dokážeme katetr ovládat na dálku. Operatér přitom sedí ve vedlejší místnosti a s velkou precizností řídí pohyb katetrů v srdci," vyprávěl Kautzner. Podle něj robot umožní mnohem lepší kontakt katetru s tkání a ablace je rychlejší než je tomu v případě, kdy lékař drží katetr v rukou. Robot je ale použitelný jen na vybrané typy arytmie.
 Na zákroky s pomocí robotů si však musí pacienti v Plzni ještě počkat. "Nejprve je potřeba vytvořit tým, který začne od jednodušších výkonů. Nejde dělat nejsložitější operace bez zkušeností," uvedl Kautzner.

Plné znění článku: MF Dnes | 27.2.2009 | rubrika: Kraj Karlovarský | autor: MAFA - Daniel Beran


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít