CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma
 • Úvod
 • SMART HEALTH HACKATHON 2020

SMART HEALTH HACKATHON 2020

Téměř tři desítky inovátorských týmů z celého  světa se utkaly od pátku do neděle na online akci Smart Health Hackathon  v pražském IKEM. Vítězem 48hodinového maratonu se stal projekt Mild Blue Breviary, inteligentní aplikace, která usnadňuje dávkování heparinu a inzulinu  a může výrazně zjednodušit práci zdravotnickému personálu. Vítězný tým získal za  projekt odměnu ve výši 100 000 Kč. 

O víkendu 20. – 22. listopadu se na třetím ročníku inovační zdravotnické soutěže Smart  Health Hackathon virtuálně setkal rekordní počet více než 120 hackerů z dvaceti zemí. Akce se vzhledem ke covidovým omezením přesunula do online světa, organizační tým vysílal z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Mladým hackerům, kteří hledali řešení pro 12 zdravotnických výzev, byl po celou dobu k dispozici online tým mentorů z řad lékařů IKEM, odborníků na umělou inteligenci a datových analytiků.

V neděli odpoledne vybrala porota ze dvaceti sedmi soutěžních týmů vítězný projekt s názvem Mild Blue Breviary týmu Blue Mild ve složení Tomáš  Kouřim, Marek Polák a Anastasia Surikova. Tým v rekordně krátkém čase vytvořil funkční aplikaci pro optimalizaci podávání parenterálních léků, včetně její webové verze. „Inteligentní aplikace Mild Blue se jednoduše instaluje a  pochopí a nemocnice ji mohou snadno integrovat do interních IT systémů a začít používat  prakticky okamžitě. K používání stačí běžný chytrý telefon, ve kterém  ošetřující personál přes aplikaci uvidí informace o pacientovi, historii  dávkování, výsledku, a algoritmus založený na umělé inteligenci mu zobrazí  optimální dávku léku na základě aktuálních laboratorních výsledků. Po aplikaci  se podaná dávka léku automaticky zaznamená do aplikace a zdravotní personál má  tak všechny informace jednoduše po ruce,“ říká Tomáš Kouřim, člen vítězného týmu a zároveň CEO nového start-upu Mild Blue zaměřeného na vývoj zdravotnických aplikací, a dodává: „Velice mě těší také fakt, že náš druhý  tým získal sponzorskou cenu od Edwards Lifesciences za nástroj na automatickou  detekci nízkého srdečního výdeje a nízké saturace kyslíkem.“

„Potěšila a vlastně i překvapila mě kvalita projektů a  inovativnost řešení, kterou mladí hackeři letos ukázali. A to i přes to, že  mnoho z nich spolupracovalo pouze online a nemohli kooperovat face to  face. Vítězný projekt navrhuje řešení, které je velice praktické, jednoduché na  ovládání, a lze ho jednoduše aplikovat do zdravotnické praxe,“ říká doc. MUDr. Jiří Malý, Ph.D., zástupce ředitele z IKEM, který Smart Health Hackathon hostí. A dodává: „IKEM pak ocenil systém, který by mohl výrazně pomoci na  jednotkách intenzivní péče při monitoraci nežádoucích událostí. Časem by jim  mohl pomoci také předcházet a tím zlepšovat péči o naše pacienty.  V systému vidíme velký potenciál a rozhodli jsme se inovátorům nabídnout,  že jejich projekt budeme u nás dále rozvíjet.“

Oceněné  projekty  

 1. Tým Blue Mild,       projekt Mild Blue Breviary – inteligentní aplikace (kalkulačka) pro usnadnění dávkování heparinu a inzulinu, která je inovativní v tom, že dokáže komunikovat s databází informačního nemocničního systému a do budoucna díky anonymizovaným datům pacientů umožní zpřesnit dávkování léčiv a práci zdravotnickému personálu.
 1. Tým Quantum preachers, projekt Scope – aplikace, která usnadňuje vyhodnocování fotografií defektů rány, např. u pacientů se syndromem diabetické nohy. Přispívá k efektivní diagnostice a léčbě kožních lézí.
 2. Tým Stuffed scientist       – projekt I.C.U.AI – systém pro monitoring a prevenci nežádoucích událostí na jednotkách intenzivní péče, který využívá živý obraz z bezpečnostních kamer (bez nutnosti nahrávání)
   a zpracovává jej s pomocí algoritmů hlubokého učení. 

Kromě tří hlavních cen se na závěr hackathonu vyhlašovala tři další zvláštní ocenění od partnerů:

 • Cena  IKEM: tým The  Binary Trio a projekt IcuGuard
 • Cena Edwards Lifesciences: tým Mild Blue a projekt ICU Watchdog
 • Cena  Creative Dock: tým Quantum  preachers a projekt  Scope

 

Letošní už třetí ročník Smart Health Hackathon se musel  uskutečnit online. Překvapil mě rekordní zájem ze strany mladých hackerů  z Čech i zahraničí,“ komentuje Tomáš Studeník ze CEE Hacks, který hackathony organizuje. „Do virtuálního světa jsme se dokázali přesunout hadce  a téměř všechny přihlášené týmy dotáhly projekty do konce. Věříme, že se  některé z nich podaří podobně jako v předchozích letech převést do  praxe a přinesou brzy výsledky nejen v českém zdravotnictví.“

SMART HEALTH HACKATHON 2020

DSC05866.jpg DSC05841.jpg DSC05867.jpg DSC05895.jpg DSC05917.jpg DSC05919.jpg DSC05939.jpg DSC05959.jpg

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít