CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Reakce na článek Deníku „Podívejte se, jak která nemocnice léčí. Kde vám nejlépe odoperují žlučník?“ ze dne 21. 3. 2019

Reakce na článek Deníku „Podívejte se, jak která nemocnice léčí. Kde vám nejlépe odoperují žlučník?“ ze dne 21. 3. 2019

Protože článek Deníku „Podívejte se, jak která nemocnice léčí. Kde vám nejlépe odoperují žlučník?“ redaktorky Veroniky Rodriguez ze dne 21. 3. 2019 obsahuje několik nesrovnalostí a zavádějících informací, rádi bychom uvedli některé věci na pravou míru. V IKEM jsme provedli analýzu souboru pacientů, u kterých odborníci provedli laparoskopickou operaci žlučníku v období 1. 1. – 31. 12. 2018.

Celkem bylo v loňském roce provedeno 89 laparoskopických (miniinvazivních) operací žlučníku. Průměrná doba hospitalizace pacientů byla 2,5 dne – nikoliv 4,04, jak je zmíněno v článku.

Horší je to však s otázkou komplikací.  Z článku není zřejmé, jak autorka definovala komplikace – zda se jednalo o pooperační komplikace (a případně jaké) či zda se již předoperačně jednalo o komplikovaného pacienta díky přidruženým chorobám. Nezmiňuje ani další zásadní údaje jako je například procento akutních a plánovaných výkonů apod.

Komplikace při výkonu není totéž jako komplikovaný pacient. IKEM je superspecializované centrum, které se zaměřuje na léčbu srdce, transplantaci orgánů a léčbu diabetu. Pacienti, kteří v institutu podstupují operaci žlučových cest, tudíž již mají závažnou diagnózu. Mají nemocné srdce, jsou po transplantaci orgánu nebo mají chronický zánět střev či cirhózu jater.

Pacienti byli vykázáni jako „komplikovaní“, ale u všech to bylo dáno přidruženými chorobami.

Komplikace během výkonu a během následné pooperační péče tak jsou u našich pacientů nulové. Rozhodně to tedy není číslo 13, 51 %, jak je uvedeno v článku. Pokud bychom tedy chtěli hodnotit české nemocnice dle operace žlučníku, je nutné v hodnocení zohlednit především příběhy pacientů.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít