CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Průjem - léčba pomocí volně prodejných léčiv

Průjem - léčba pomocí volně prodejných léčiv

PRŮJEM.pdf

Za průjem se považuje časté vyprazdňování řídké a neformované stolice – obvykle více než třikrát denně. Rizikem akutního průjmu je ztráta minerálů a tekutin, která může vést k dehydrataci s následným kolapsem, k poruchám srdečního rytmu až ke ztrátě vědomí.

Ohroženou skupinou při průjmu jsou především staří lidé, malé děti, nemocní užívající dlouhodobě diuretika nebo digoxin, nemocní po cévní mozkové příhodě a diabetici.

Základem léčby průjmů je:

  1. Dostatečný příjem tekutin

    Pro dospělé  2-3 litry denně. Nevhodné jsou hodně slazené nápoje.

    Nedostatečný příjem tekutin se projevuje dehydratací – oschlé sliznice, žízeň, bledá pokožka, únava, podrážděnost, neklid, snížená sekrece slz, snížené močení, pokles elasticity pokožky.

    U nemocných se známkami dehydratace, u malých dětí a u rizikových pacientů se doporučují k doplnění tekutin orální rehydratační roztoky. Lze je koupit v lékárně (např. Kulíšek, Enhydrol, ORS Hipp aj.) nebo se dá připravit domácí roztok: 8 lžiček cukru, 1 lžička soli, šťáva ze 2 pomerančů a doplnit převařenou vodou do 1 litru. Dospělí by měli vypít 250-500 ml během hodiny, děti polovinu.

  2. Dieta

    Doporučuje se častější dávkování jídla v menších porcích. Vynechává se strava s vysokým obsahem cukrů, tuků a vlákniny. Vhodné potraviny jsou: pečivo, suchary, piškoty, bramborová kaše, rýže, banány a mrkvový odvar.

  3. Léky

    Pro zmírnění obtíží používáme léky tzv. antidiarhoika. Podle charakteru obtíží a pravděpodobné příčiny průjmu můžeme použít tato volně prodejná léčiva:

  • Na průjem vyvolaný nevhodnou potravou nebo na lehčí formu infekčního průjmu vyvolaného viry a bakteriemi jsou vhodná tzv. střevní adsorbencia (uhlí, diosmektit). Pokud pacient užívá jiná léčiva, je třeba je užít s odstupem 2 hodin od střevních adsorbencií. Pro rychlejší účinek lze tablety uhlí rozkousat.

  • Na průjem vyvolaný bakteriemi se zvýšenou teplotou, po požití kontaminované vody a potravin je vhodné použít tzv. střevní antiseptika (cloroxin).

  • Další variantou léčby neinfekčních průjmů může být tzv. antimotilikum (loperamid) – nesmí se ale podávat při infekčních průjmech (s vysokou horečkou, bolestí břicha, krví či hlenem ve stolici).

  • Z dalších volně prodejných přípravků lze použít tzv. inhibitory enkefalinázy (racecadotril), probiotika, bylinné čaje (čajová směs Tormentan) nebo zdravotnické prostředky (komplex taninu a želatiny, organický křemík).

Příklady obchodovaných léků:

Účinná látka
Příklady léků a zdravotnických   prostředků
Diosmektit
Smecta, Sorbecta
Uhlí
Carbo medicinalis, Carbotox, Carbocit
Cloroxin
Endiaron
Loperamid
Imodium, Loperon, Lopacut
Racecodotril
Hidrasec
Komplex taninu a želatiny
Tasectan
Organický křemík
Enterosgel

 

Kdy je nutné vyšetření lékařem

  • průjem trvající i přes samoléčbu více než 3 dny (dospělí) nebo více než 2 dny (děti),

  • krev nebo hlen ve stolici,

  • horečka nad 39 °C,

  • přetrvávající bolesti břicha.

Průjem u dětí

U dětí je třeba dodržovat stejné zásady ohledně pitného režimu a diety.

Od 1. týdne věku se dá použít rehydratační roztok k doplnění tekutin – připravuje se těsně před použitím, podává se nejlépe chlazený, po lžičkách (nebo stříkačkou přímo do úst u malých dětí). Podává se v dávce 30-50 ml/kg tělesné hmotnosti po dobu 4 hodin (např. 5-10 ml roztoku vždy po 5-10 minutách). Po této úvodní fázi lze podávat ještě v množství 10 ml/kg tělesné hmotnosti na každou z vodnatých stolic. Kojení se u dětí nepřerušuje. Plynule se zmírněním obtíží začneme s vhodnou dietou.

Z volně prodejných přípravků lze od narození použít diosmektit (přípravek Smecta až od 2 let), probiotika a komplex taninu a želatiny. Od 3 let lze použít i aktivní uhlí, od 6 let loperamid a od 12 let čaj Tormentan. U dětí s váhou vyšší než 40 kg lze použít cloroxin. Léčba racecadotrilem u dětí je pouze na lékařský předpis.

Cestovatelský průjem – jedná se o akutní průjem, obvykle infekční. Nejdůležitější je jeho prevence:

  • Vyvarovat se konzumace syrových, tepelně nedostatečně upravených potravin.

  • Vyvarovat se konzumace ovoce a zeleniny, které nejdou oloupat.

  • Používat balenou vodu, bez ledu ke chlazení nápojů.

  • Před přípravou stravy a před jídlem si umýt ruce.

  • Při čištění zubů vyplachovat ústa balenou vodou.

Na cestovatelský průjem není vhodné podávat antimotilika (loperamid).

Postantibiotický průjem – jedná se o dysmikrobii střevního traktu. Příznaky obvykle začínají s užíváním antibiotik, ale můžou se objevit až do 6 týdnů od jejich dobrání. Chybějící střevní bakterie je třeba doplnit. S výhodou lze používat probiotika a eubiotika (Hylak Forte, Enterol, Lacidofil aj.).

Těhotné, kojící – výběr léčiv je značně omezen. Je třeba dbát na prevenci. Z volně prodejných léčiv lze použít živočišné uhlí a probiotika.

 

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost, dle nejlepšího svědomí autorů.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít