CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Potíže s prostatou

Potíže s prostatou

Nezhoubné zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Prostata, nazývaná také jako předstojná žláza, je mužský pohlavní orgán uložený pod močovým měchýřem. Tato pohlavní žláza produkuje 15-30% objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Její růst je ovlivněn hormonem testosteronem. Zatímco v mládí připomíná prostata velikostí kaštan, ve stáří může dosahovat až velikosti pomeranče a způsobovat potíže při močení, které pak v konečné fázi snižují kvalitu života postižených mužů.

Jaké jsou první příznaky zvětšené prostaty?

Zvětšená prostata se projevuje obtížemi při močení, které vznikají v případě, kdy zvětšená prostata utlačuje močovou trubici (tzv. vyprazdňovací potíže) nebo dráždí močový měchýř (tzv. jímací potíže). Patří mezi ně:

  • časté a naléhavé nucení na močení (močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi, někdy dojde k nechtěnému úniku moči), močení v noci
  • obtížné zahájení močení – na začátek močení musíte čekat nebo si sednout
  • slabý a pomalý proud při močení
  • bolestivé, namáhavé nebo přerušované močení
  • zbytková moč v močovém měchýři – krátce po vymočení se opět ozve potřeba jít močit znovu, pocit neúplného vyprázdnění měchýře
  • bolestivost v podbřišku
  • ojediněle až zástava močení a odkapávání moči z přeplněného měchýře po kapkách

Závažnost příznaků ovšem nemusí vždy přímo souviset se zvětšením prostaty. Pouze zhruba čtvrtina až polovina mužů s BHP trpí těmito potížemi.

Jaké jsou komplikace zvětšené prostaty?

Komplikace se nemusí objevit u každého pacienta. Ve výjimečných případech může dojít k zástavě odtoku moči, opakovaným močovým infekcím či inkontinenci.
Nezhoubné zvětšení prostaty však nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty.

Kdy navštívit lékaře?

Je-li Vám více než 50 let, nebo více než 40 let a ve vaší rodině se vyskytla rakovina prostaty, docházejte na preventivní prohlídky v intervalech doporučených Vaším lékařem, obvykle každé 1 - 2 roky.

Lékař jako jediný může stanovit diagnózu a vyloučit vážnější onemocnění, která ve svých počátcích nemusí vykazovat žádné specifické příznaky. Preventivní vyšetření u praktického lékaře nebo urologa je nenahraditelným prostředkem pro  předcházení vážných onemocnění, včetně rakoviny prostaty.

Pro vyhodnocení vlastních potíží se doporučuje vyplnit mezinárodní test prostatických příznaků ( I-PSS). Test můžete vyplnit zde

Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud:

  • objevíte krev v moči
  • pokud budete mít bolesti v podbřišku
  • neudržíte moč
  • či pokud přestanete úplně močit

Jaké jsou možnosti léčby BHP?

Pokud jsou Vaše potíže mírné nebo Vás výrazně neobtěžují, lékař pravděpodobně doporučí sledování, docházení na pravidelné prohlídky, úpravu životního stylu a pitného režimu. Symptomy BHP se mohou časem zmírnit i bez nutnosti užití léků.

Je vhodné omezit kouření (nikotin dráždí močový měchýř), pití kávy, alkoholu, silného čaje, kolových nápojů a většího množství tekutin na noc. Celkový denní příjem tekutin by však neměl klesnout pod 1,5litru. Doporučuje se také předcházet zácpě. Při obtížích s močením lze vyzkoušet močení při tekoucí vodě, efekt přináší i různé relaxační techniky (např. počítání), které odvedou pacientovu pozornost od problémů při močení.

U pokročilejších forem BHP vám lékař předepíše léky na zmírnění průběhu onemocnění. Základem jsou dvě skupiny léků:

  • alfa-blokátory (např. účinná látka tamsulosin, doxazosin) – uvolňují svalstvo prostaty a hrdla močového měchýře, čímž zlepšují odtok moči, účinek nastupuje zhruba za 1-2týdny, některé mají uplatnění i v léčbě vysokého krevního tlaku
  • blokátory 5 - alfa reduktázy (účinná látka finasterid, dutasterid) - ty ovlivňují činnost pohlavních hormonů, zejména testosteronu, potlačují nepřiměřený růst buněk prostaty, ke zmenšení prostaty dochází zhruba po půl roce léčby

Pacientům, u kterých nedojde ke zmírnění potíží po užívání léků, nebo u kterých zvětšená prostata působí výrazný dyskomfort a komplikace, lékař doporučí chirurgické řešení (endoskopická, laserová nebo u větších prostat využívaná otevřená operace).

Jsou rostlinná léčiva účinná v léčbě BHP?

Rostlinné preparáty k léčbě BHP jsou poměrně bezpečné a dobře snášené, jejich účinek však nebyl dostatečně prokázán klinickými studiemi. Zůstává tedy mnoho nezodpovězených otázek ohledně složení, extrakce, kvantifikace a mechanismu účinku těchto látek.

Mezi nejčastěji používané přípravky patří standardizované extrakty rostlin Pygeum africanum (slivoň africká), Serenoa repens (trpasličí palma), Saw palmeto (serenoa plazivá), Urticae radix (kořen kopřivy), aj.

Užívání rostlinných přípravků se pro jejich nejistý účinek paušálně nedoporučuje. Pokud ale máte mírné příznaky BHP a chcete vyzkoušet alternativní terapii, poraďte se se svým lékárníkem či lékařem, zda a který přípravek je pro Vás vhodný.

Zdroje:
Onemocnění prostaty. Doporučený diagnostický a léčebný postup pro všeobecné praktické lékaře. 2011.
Patient.co.uk. http://www.patient.co.uk/health/Prostate-Gland-Benign-Enlargement.htm [Přístup: 23.2.2012]
MedlinePlus. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ [Přístup: 23.2.2012]
NICE guideline: Lower urinary tract symptoms,http://www.nice.org.uk/nicemedia/live/12984/48557/48557.pdf. [Přístup: 3.11.2010]
Obrázek: vademecum-zdravi.cz
Autor: PharmDr. Iva Prokopová, PhD.

Poznámka: Tento článek je pouze informativní a neměl by sloužit pro diagnózu a léčbu zdravotních potíží. Téma bylo zpracováno dle nejlepšího svědomí autora, avšak bez nároku na úplnost.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít