CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Orlistat

ORLISTAT.pdf

Co je orlistat?

Orlistat je účinná látka obsažená v léčivých přípravcích Orlistat a Xenical®. Přípravky jsou dostupné v nižších dávkách 60 mg jako volně prodejné a ve vyšších dávkách 120 mg je lze předepsat na lékařský předpis. Současně s nízkokalorickou dietou a pohybovou aktivitou pomáhají snížit tělesnou hmotnost.

Pro koho je orlistat určen?

Pro dospělé pacienty od 18 let, kteří mají BMI (Body Mass Index) nad 28, a budou dodržovat dietní opatření.

Orlistat pro Vás není vhodný, pokud máte poruchu trávení a vstřebávání základních živin (chronický malabsorpční syndrom), porušení toku žluči do střeva (cholestáza), závažné onemocnění ledvin, jestliže jste těhotná nebo kojíte.

Jak orlistat funguje?

Orlistat  se přímo váže na žaludeční a střevní enzymy, které jsou součástí trávicího traktu. Enzym není schopen rozložit tuk na vstřebatelné mastné kyseliny a monoglyceridy. Důsledkem této blokády je snížené vstřebávání tuků z potravy přibližně o 30 %. Tyto tuky zůstávají ve střevě a spolu s podaným přípravkem jsou vylučovány stolicí. To může způsobovat nežádoucí účinky jako je průjem. Užíváním orlistatu mnohem lépe dosáhnete poklesu hmotnosti, sníženého poměru cholesterolu, zlepšíte kompenzaci diabetu i krevního tlaku.

Jak se orlistat užívá?

Doporučená dávka je 1 tobolka 3x denně vždy před, během nebo maximálně 
 do  1 hodiny po každém hlavním jídle.

Tobolku neužívejte, pokud vynecháváte hlavní jídlo a nebo pokud uběhla doba delší než 1 hodina od posledního jídla.

Užití prvních tablet je dobré si naplánovat tak, aby Vás nezaskočily možné nežádoucí účinky (olejovitá stolice, únik stolice při odchodu plynů aj. – viz níže) a zároveň dbejte na dodržování nízkotučné diety. Účinek orlistatu přetrvává 48 až 72 hodin. Není tedy efektivní vynechat jednotlivou dávku v případě dietní chyby, ale poctivě dodržovat nízkotučnou dietu.

            Po dobu užívání se doporučuje nutričně vyvážená, mírně nízkokalorická dieta,
 která bude obsahovat maximálně 30 % tuků. Převažovat by měla pestrá konzumace zeleniny
 i ovoce a denní příjem tuků, cukrů a bílkovin rozdělen do 3 hlavních jídel během celého dne. Porce by měla obsahovat maximálně 15 g tuku. Nahlédněte do energetických tabulek,
 které Vám pomohou v orientaci u jednotlivých druhů potravin. V těchto tabulkách snadno zjistíte, kolik gramů tuku a kalorií každá potravina obsahuje. Doporučuje se snížit konzumaci plnotučného mléka, smetanových výrobků, tučného masa, uzenin atd. V zájmu dosažení optimálního účinku přípravku se vyvarujte mezi hlavními jídly konzumaci potravin
 s tzv. „skrytými tuky“, jako jsou např. sušenky, čokoláda a zákusky.

Bez doporučení lékaře by užívání orlistatu nemělo přesahovat 6 měsíců.

Jaké jsou možné vedlejší  účinky?

Výskyt nežádoucích účinků je spojen s mechanismem účinku orlistatu. Objevit
 se může náhlé nucení na stolici, mastná olejovitá stolice, únik nebo častější stolice
 při odchodu plynů, nadýmání aj. Tyto nežádoucí účinky Vás upozorní na potraviny,
 které byste měli vyřadit z jídelníčku (velmi tučné potraviny). Výskyt nežádoucích účinků
 se s délkou užívání snižuje.

Jaké léky by se neměly s orlistatem kombinovat?

Pokud užíváte cyklosporin, warfarin,  akarbózu, hormony štítné žlázy, antikoncepci, léky na epilepsii nebo na nepravidelnou srdeční činnost, tak jedině lékař Vám může určit léčbu pomocí orlistatu. Orlistat ovlivňuje koncentraci zmiňovaných léčiv, a proto během jeho užívání musíte být pod dohledem lékaře. U diabetiků 2. typu se doporučuje pečlivě sledovat nastavenou léčbu. Bez porady  s lékařem není užívání orlistatu  s těmito léky doporučeno.

Upozornění

Při dlouhodobém užívání může orlistat snížit vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E, K). Strava by proto měla být bohatá na ovoce a zeleninu, příp. Vám lékař, farmaceut či farmaceutický asistent může doporučit užívání multivitaminového doplňku. Vitamínové doplňky jsou vhodné brát před usínáním, v době, kdy nebude užíván orlistat, tím se zajistí lepší vstřebávání.

 

V případě závažného průjmu se nedoporučuje užívat antikoncepční tablety. Z důvodu špatného a neúplného vstřebávání by byl snížen jejich účinek. Dává se pak přednost jiným antikoncepčním metodám, mezi které patří bariérová antikoncepce (prezervativ), náplasti, vaginální kroužek či nitroděložní tělíska.

Při úporných průjmech může být ovlivněno vstřebávání všech léků, proto je důležité stále dodržovat snížený příjem tuků v potravě.

Téma bylo zpracováno  bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí autora.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít