CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma
 • Úvod
 • Nezhoubné zvětšení prostaty - benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Nezhoubné zvětšení prostaty - benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Benigní hyperplazie prostaty.pdf

Nezhoubné zvětšení prostaty - 

benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Informace pro pacienty

Prostata neboli předstojná žláza je mužský pohlavní orgán uložený pod močovým měchýřem. Je zodpovědná za produkci 15 – 30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Pod vlivem mužských pohlavních orgánů se prostata s věkem postupně zvětšuje. Potíže s prostatou trápí přibližně 40 % mužů po padesátém roce života, intenzita stoupá s každou další dekádou života, přičemž u mužů starších 70 let jsou změny ve tkáni prostaty (BHP) prokazatelné prakticky ve 100 % případů.

Jaké jsou příznaky BHP?

První příznaky zvětšené prostaty, které na sobě můžete pozorovat, bývají obtíže při močení. Rozlišujeme dva typy příznaků: obstrukční (vyprazdňovací) a iritační (jímací). Obstrukční potíže vznikají v důsledku útlaku močové trubice zvětšenou prostatou. Iritační příznaky jsou způsobeny drážděním močového měchýře zvětšenou prostatou.

Obstrukční příznaky BHP zahrnují:

 • Slabý proud moči až močení po kapkách

 • Opožděný začátek močení

 • Pozvolné domočování až dokapávání moči

 • Přerušované močení (zástava a opětovné rozmočení)

 • Opakované močení po krátké době, neúplné vyprázdnění

Iritační příznaky BHP zahrnují:

 • časté a naléhavé nucení na močení, močení v noci

 • náhle vzniklé nutkání na močení, močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi (někdy nechtěný únik moči)

 • bolestivost v podbřišku

  V některých případech se BHP může projevovat i bolestivým močením, přítomností krve v moči či zástavou močení. V pozdním stádiu pak může docházet k trvalému odkapávání moči z přeplněného močového měchýře.

Souvisí BHP s rakovinou prostaty?

Muži s diagnózou BHP nemají vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty ve srovnání s muži s nezvětšenou prostatou. Příznaky rakoviny prostaty se však velmi podobají příznakům BHP, proto je velmi důležité vyhledat lékaře, když se příznaky objeví a docházet pravidelně na preventivní prohlídku, aby se případné změny ve tkáni prostaty odhalily včas.

Jaké jsou možnosti léčby BHP?

 1. Úprava životního stylu

Pokud jsou Vaše potíže mírné nebo Vás výrazně neobtěžují, lékař pravděpodobně doporučí sledování, docházení na pravidelné prohlídky, úpravu životního stylu a pitného režimu. Vhodné je omezit pití kávy, čaje, alkoholu a příjem většího množství tekutin na noc. Z potravin je dobré vyhnout se kořeněným jídlům, červenému masu, citrusovým plodům a pokrmům s vysokým obsahem nasycených tuků. Naopak je dobré navýšit příjem zeleniny a bílkovin. Při obtížích s močením lze vyzkoušet močení při tekoucí vodě. Pozitivní vliv mají také tzv. Kegelovy cviky na posílení pánevního dna.

 1. Rostlinné přípravky

Používání rostlinných přípravků může mírně zlepšovat příznaky BHP a často jsou doporučovány jako podpůrná terapie. K dispozici je řada přípravků s obsahem slivoně africké (Pygeum africanum) či trpasličí palmy (Serrenoa repens). Tyto přípravky je nutno užívat dlouhodobě, jejich efekt se projevuje přibližně po 4–6 týdnech. V případě výskytu častých infekcí močových cest lze doplňkově užívat také přípravky s obsahem lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), brusinky velkoplodé (Vaccinum macrocarpon) či d-manózy. Přípravky s obsahem rostlinných látek bývají obvykle velmi dobře snášeny, pokud však současně trpíte dalším onemocněním, je vhodné se před jejich užíváním poradit s Vaším ošetřujícím lékařem, případně lékárníkem.

 1. Léčiva

U pokročilejších forem BHP Vám lékař předepíše léky na zmírnění průběhu onemocnění. Tyto léky buď působí přímo na zvětšenou svalovinu prostaty (tzv. alfa-blokátory, např. tamsulosin obsažený v léčivých přípravcích Omnic-Tocas, Tamsulosin HCL Sandoz, Tamsulosin HCL Mylan atd.) nebo cílí na pohlavní hormony – testosteron (blokátory 5–alfa reduktázy, např. finasterid obsažený v léčivých přípravcích Finpros, Finard, Penester atd.).

Pacientům, u kterých nedojde ke zmírnění potíží po užívání léků, nebo u kterých zvětšená prostata působí dyskomfort a komplikace, lékař doporučí chirurgické řešení: transuretrální resekci prostaty, nebo otevřenou prostatektomii (vyjmutí prostaty).

Kdy navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je doporučena dle bodového skóre po vyhodnocení mezinárodního testu prostatických příznaků ( I-PSS na následující straně).

 • < 8: Zřejmě není nutná okamžitá návštěva lékaře, pokud však potíže přetrvávají, či se zhoršují, je lepší návštěvu neodkládat.

 • 8–19 Navštivte lékaře, aby vyloučil závažné onemocnění, popřípadě předepsal léčbu a Vaše potíže se nezhoršovaly.

 • > 20: Navštivte lékaře v nejkratší možné době. Výsledky testu naznačují závažné potíže s prostatou.

   

  Na závěr

  Lékař jako jediný může stanovit diagnózu a vyloučit vážnější onemocnění, která ve svých počátcích nemusí vykazovat žádné specifické příznaky. Preventivní vyšetření u praktického lékaře nebo urologa je jediným účinným prostředkem pro předcházení vážných onemocnění, včetně rakoviny prostaty. Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud objevíte krev v moči, pokud budete mít silné bolesti v podbřišku, či pokud přestanete úplně močit. Informujte se u svého lékaře o výhodách a rizicích včasné detekce. Pokud je Vám více než 50 letnebo více než 40 let a ve vaší rodině se vyskytla rakovina prostaty, docházejte na preventivní prohlídky v intervalech doporučených Vaším lékařemobvykle každé 1 - 2 roky. 

   

Literatura: 

www.mojeprostata.cz

https://www.urotest.cz

CKS (2010) Prostate enlargement. Clinical Knowledge Summaries. www.cks.nhs.uk/Prostate enlargement [Přístup: 3.11.2010]

NICE guideline: Lower urinary tract symptoms, http://www.nice.org.uk/nicemedia/live/12984/48557/48557.pdf. [Přístup: 3.11.2010]

Onemocnění prostaty. Doporučený diagnostický a léčebný postup pro všeobecné praktické lékaře. 2005. http://www.svl.cz/Files/nastenka/page_4766/Version1/Onemocneni-prostaty.pdf. [Přístup: 3.11.2010]

 

Mezinárodní skóre prostatických symptomů (I-PSS)

Následující dotazník pomůže Vám i Vašemu lékaři zhodnotit Váš zdravotní stav s ohledem na onemocnění prostaty. Vyplňte jej, prosím, co nejpřesněji k doporučení dalšího postupu. (V tabulce zaškrtněte příslušné políčko.)

Jméno pacienta:
 
Věk:


Vůbec ne

Asi v 1/5 případů

V méně než 1/2 případů

Asi v 1/2 případů

Ve více než 1/2 případů

Téměř vždy

SKÓRE:

Neúplné   vyprázdnění:
Jak často jste během posledního měsíce měl po vymočení pocit nevyprázdněného močového měchýře?

0

1

2

3

4

5


Frekvence:
Jak často jste během posledního měsíce musel znovu močit dříve než za 2 hodiny po předchozím vymočení?

0

1

2

3

4

5


Přerušované   močení:
Jak často jste během posledního měsíce pozoroval, že se močení několikrát přerušilo a znovu začalo?

0

1

2

3

4

5


Naléhavost:
Jak často jste během posledního měsíce jen s potížemi močení oddálil?

0

1

2

3

4

5


Oslabení   proudu moče:
Jak často jste během posledního měsíce měl slabý proud moči?

0

1

2

3

4

5


Tlačení   na močení:
Jak často jste během posledního měsíce musel tlačit, abyste začal močit?

0

1

2

3

4

5


Noční   močení:
Jak často jste během posledního měsíce musel v noci kvůli močení vstávat? (Průměrně za noc)

Nikdy

1x

2x

3x

4x

5x a více


Celkové skóre:


Hodnocení kvality života vzhledem k mikčním obtížím

Kvalita   života:
Jak byste se cítil, kdybyste měl mít v budoucnu stejné obtíže s močením jako nyní?

Výborně

0

Dobře

1

Převážně dobře

2

Střídavě

3

Převážně špatně

4

Špatně

5

Nesnesitelně

6

Index kvality života:Téma bylo zpracováno bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí autora.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít