CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma
 • Úvod
 • Nezhoubné zvětšení prostaty - benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Nezhoubné zvětšení prostaty - benigní hyperplazie prostaty (BHP)

BENIGNÍ HYPERPLÁZIE PROSTATY - NEZHOUBNÉ ZVĚTŠENÍ PROSTATY.pdf

Prostata neboli předstojná žláza je mužský pohlavní orgán uložený pod močovým měchýřem. Tato pohlavní žláza produkuje 15 – 30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Její růst je ovlivněn hormonem testosteronem. Zatímco v mládí připomíná prostata velikostí kaštan, ve stáří může dosahovat až velikosti pomeranče. Potíže s prostatou trápí přibližně 40 % mužů po padesátém roce života, intenzita stoupá s každou další dekádou života, přičemž u mužů starších 70 let jsou změny ve tkáni prostaty (BHP) prokazatelné prakticky u všech mužů.

Jaké jsou příznaky BHP?

            První příznaky zvětšené prostaty, které na sobě můžete pozorovat, bývají obtíže při močení. Dělíme je na dva typy, na tzv. vyprazdňovací (vznikají z útlaku močové trubice zvětšenou prostatou) a na tzv. jímací (vznikají drážděním močového měchýře zvětšenou prostatou).

Vyprazdňovací neboli mikční příznaky BHP:

 • obtížné zahájení močení – na začátek močení musíte čekat nebo si sednout

 • slabý a pomalý proud při močení

 • bolestivé a namáhavé močení

 • zbytková moč v močovém měchýři – krátce po vymočení se opět ozve potřeba jít močit znovu, pocit neúplného vyprázdnění měchýře

 • ojediněle až zástava močení a odkapávání moči z přeplněného měchýře po kapkách

Jímací příznaky BHP:

 • časté a naléhavé nucení na močení, močení v noci

 • močení v krátkém intervalu, přerušované močení

 • slabý proud moči

 • náhle vzniklé nutkání na močení, močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi, někdy dojde k nechtěnému úniku moči

 • bolestivost v podbřišku

Souvisí BHP s rakovinou prostaty?

Ne, muži se zvětšenou prostatou nemají vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty ve srovnání s muži s nezvětšenou prostatou. Příznaky rakoviny prostaty se však velmi podobají příznakům BHP, proto je velmi důležité vyhledat lékaře, když se příznaky objeví a docházet pravidelně na preventivní prohlídku, aby se případné změny odhalily včas.

Jaké jsou možnosti léčby BHP?

Pokud jsou Vaše potíže mírné nebo Vás výrazně neobtěžují, lékař pravděpodobně doporučí sledování, docházení na pravidelné prohlídky, úpravu životního stylu a pitného režimu. Doporučuje se omezit pití kávy, alkoholu, silného čaje a celkově většího množství tekutin na noc, předcházet zácpě, při obtížích s močením lze vyzkoušet močení při tekoucí vodě. Je vhodné omezit příjem červeného masa, tuků a naopak zvýšit příjem zeleniny a bílkovin.

U pokročilejších forem BHP vám lékař předepíše léky na zmírnění průběhu onemocnění. Tyto léky buď působí přímo na zvětšenou svalovinu prostaty (tzv. alfa-blokátory, které mají uplatnění i v léčbě vysokého krevního tlaku) nebo ovlivňují činnost pohlavních hormonů, zejména testosteronu (blokátory 5 - alfa reduktázy).

Pacientům, u kterých nedojde ke zmírnění potíží po užívání léků, nebo u kterých zvětšená prostata působí dyskomfort a komplikace, lékař doporučí chirurgické řešení (endoskopická, laserová nebo u větších prostat využívaná otevřená operace).

Jsou rostlinná léčiva účinná v léčbě BHP?

Užívání volně prodejných léčiv a doplňků stravy obsahujících standardizované extrakty rozličných rostlin je rozšířeno, zejména díky široké reklamě ve sdělovacích prostředcích. V lékárnách je těchto přípravků možno zakoupit celou řadu. Přestože jsou poměrně bezpečné a dobře snášené, jejich účinek nebyl dostatečně prokázán klinickými studiemi. Přípravky obsahující standardizovaný extrakt rostliny Pygeum africanum (slivoň africká) a extrakt rostliny Serenoa repens (trpasličí palmy) mohou zlepšit mírné příznaky BHP. Pokud však současně trpíte dalším onemocněním, je vhodné poradit se s Vaším ošetřujícím lékařem, případně s lékárníkem.

 

Kdy navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je doporučena dle bodového skóre po vyhodnocení mezinárodního testu prostatických příznaků ( I-PSS)

 • < 8: Zřejmě není nutná okamžitá návštěva lékaře, pokud však potíže přetrvávají, či se zhoršují, je lepší návštěvu neodkládat.

 • 8 - 19: Navštivte lékaře, aby vyloučil závažné onemocnění, popřípadě předepsal léčbu a Vaše potíže se nezhoršovaly.

 • > 20: Navštivte lékaře v nejkratší možné době. Výsledky testu naznačují závažné potíže s prostatou.

   

  Na závěr

  Lékař jako jediný může stanovit diagnózu a vyloučit vážnější onemocnění, která ve svých počátcích nemusí vykazovat žádné specifické příznaky. Preventivní vyšetření u praktického lékaře nebo urologa je jediným účinným prostředkem pro  předcházení vážných onemocnění, včetně rakoviny prostaty. Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud objevíte krev v moči, pokud budete mít silné bolesti v podbřišku, či pokud přestanete úplně močit. Informujte se u svého lékaře o výhodách a rizicích včasné detekce. Pokud je Vám více než 50 let nebo více než 40 let a ve vaší rodině se vyskytla rakovina prostaty, docházejte na preventivní prohlídky v intervalech doporučených Vaším lékařemobvykle každé 1 - 2 roky. 

   

Literatura: 

www.mojeprostata.cz

CKS (2010) Prostate enlargement. Clinical Knowledge Summaries. 

NICE guideline: Lower urinary tract symptoms.

Onemocnění prostaty. Doporučený diagnostický a léčebný postup pro všeobecné praktické lékaře. 2005. 

 

 

 

Téma bylo zpracováno bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí autora.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2020. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Intranet
Pošta
PACS
Zlatokop
Personalistika
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím