CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Mladá fronta DNES/ Lékař zkontroluje v ordinaci pacienta, ten je přitom doma

Mladá fronta DNES/ Lékař zkontroluje v ordinaci pacienta, ten je přitom doma

Čtyřicetiletá Marie včera dostala přístroj, který on-line monitoruje stav jejího srdce a údaje posílá do počítače lékaře.

PRAHA Pacient s nemocným srdcem není v ordinaci lékaře, ale lékař přesto o jeho aktuálním zdravotním stavu ví všechno. Roli v tom však nehrají paranormální jevy, ale moderní technologie. Ty totiž umožňují pacienty s nemocným srdcem sledovat na dálku a výsledky monitorování přenášet přímo do počítače ošetřujícího lékaře. V současné době už existují čtyři různé typy domácího monitoringu. Tím zatím posledním druhem u nás, který umožňuje každodenní sledování pacienta, vybavili včera kardiologové z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) první pacientku, čtyřicetiletou Marii.

Zkolabovala nenadále, bez varování, bude pod kontrolou

Marie žije celý život na Vysočině, má pět dětí, letos jí bude 41 let. "Nikdy jsem žádné potíže neměla. Až letos, čtvrtého června jsem bez jakéhokoli varování zkolabovala a upadla do bezvědomí. Selhalo mně srdce, i když je prý podle lékařů zdravé. Zastavila ho arytmie," popsala pro MF DNES včera Marie před svým návratem zpět domů. V IKEM jí lékaři museli voperovat defibrilátor - přístroj, který jí v okamžiku, že by se srdce opět začalo zpomalovat, výbojem jeho rytmus "nahodí". K němu ji vybavili premiérově novým typem domácího monitoringu. Velké místo jí doma nezabere, připomíná set top box. "Umístím si ho na noční stolek, dokáže sledovat do vzdálenosti tří metrů. Vždy v noci bude práci mého srdce sledovat a data odesílat sem do IKEM," prozradila Marie. Domů už se velmi těšila, po více než třech týdnech pobytu v nemocnici už se nemohla dočkat svých blízkých. Díky přístroji pracujícímu v systému Care Link se tak do IKEM hned tak vracet nebude muset, dokonce ani na kontroly - jež by jinak musela absolvovat několikrát do roka.

Významné rozšíření možností a zásadní pokrok

"Monitorování pacientů a jejich přístrojů na dálku se stává běžnou praxí a představuje to významný trend v rozvoji moderní medicíny, protože umožňuje mít nepřetržitý dohled nad správnou funkcí implantovaných přístrojů a zdravotním stavem pacientů. To vše bez nutnosti častých kontrol v našich ambulancích, které jsou ekonomicky náročné a zatěžují lékaře i pacienty," uvedl přednosta kardiologické kliniky Josef Kautzner. Doplnil, že jen u nich v IKEM se ročně implantuje do srdce kardiostimulátor nebo defibrilátor 800 lidem, často z celé republiky...


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít