CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Jubilejní 20. Den lékáren letos ve znamení profese lékárníka

Jubilejní 20. Den lékáren letos ve znamení profese lékárníka

Tématem letošního ročníku je nezastupitelnost lékárníků v systému zdravotní péče - motto "Rada z lékárny má pro Vás cenu Vašeho zdraví".

Lékárník je posledním článkem v řetězci zdravotníků podílejících se na zajištění farmakoterapie a má tak jedinečnou možnost a povinnost ovlivnit správné užívání léčiv a včas zachytit případné chyby nebo rizika související s užíváním léčiv. Během výdeje léčivého přípravku seznamuje pacienta s dávkováním, se způsobem jeho užívání (návaznost na jídlo, způsob aplikace např. očních kapek atd.), ale také upozorňuje na případné specifické situace, které mohou nastat po užití léčiva (ovlivnění pozornosti, ospalost, nevolnost atd.), nebo na zvláštní podmínky uchovávání léčivého přípravku (v chladu, chránit před vlhkem nebo světlem atd.) Lékárník může vyhodnotit i lékové interakce, tj. zda pacient neužívá léčivé přípravky, jejichž účinek by se mohl navzájem ovlivňovat nebo identifikovat vedlejší nežádoucí účinky léčiv a odhalit duplicitní užívání jedné léčivé látky.

Posláním každého lékárníka je zajišťovat racionální a bezpečné užívání léčivých přípravků tak, aby z nich pacient měl co největší užitek a přitom byla co nejvíce eliminována rizika a nežádoucí účinky farmakoterapie.

Profese lékárníka si tak udržuje přirozenou důvěru a vážnost nenahraditelného odborníka na léčiva.

Více informací na stránkách České lékárnické komory: http://lekarnici.cz/Media/Tiskove-zpravy/Jubilejni-20-Den-lekaren-letos-ve-znameni-profese.aspx

a Lékárnických kapkách: http://www.lekarnickekapky.cz/lekarnici/.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2022. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít