CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma

Bradavice

Bradavice (verrucae) jsou nezhoubné novotvary, které se vyskytují obvykle na kůži a méně často na sliznicích. Po akné jsou nejčastějšími kožními problémy. Příčinou vzniku bradavic jsou viry patřící do skupiny humánních papilomavirů - HPV.

Jednoduše lze bradavice rozlišit dle výskytu a vzhledu. Dělíme je na bradavice vulgární (ruce, obličej, ústa), planární (ploché dětské), plantární (keratinizované - zrohovatělé na ploskách nohou) a další, kterým se v tomto článku podrobněji věnovat nebudeme, např. anogenitální (oblast konečníku a pohlavního ústrojí). Mohou dosahovat velikosti od 1 mm přes 1cm.

Přenos bradavic

Nákaza se přenáší těsným osobním kontaktem nebo nepřímo z drsných vlhkých povrchů (sauny, bazény). Mohou se však také rozšířit z jedné části těla na jinou. Virus vniká do kůže zpravidla porušenou kožní bariérou. Inkubační doba je individuální. Pohybuje se od 4 týdnů do 20 měsíců.
Propuknutí infekce ulehčuje řada faktorů omezujících místní či celkovou imunitní odpověď:
atopická dermatitida, hyperhidróza (nadměrné pocení), plísňové onemocnění kůže, poruchy prokrvení, vrozená či získaná porucha imunity nebo imunosuprese (potlačení imunity léky). Bradavicemi jsou také často postiženy děti.

Obr. Wikipedia.cz

Jak zabránit šíření bradavic?

 • nepůjčujte si cizí ručníky, ponožky ani boty
 • při návštěvě bazénu a koupališť přelepte bradavici voděodolnou náplastí
 • ve veřejných sprchách noste gumové sandály (žabky)
 • není vhodné bradavice škrábat
 • zamezte kontaktu bradavice s ústy (např. při kousání nehtů)
 • každý den si berte čisté ponožky

Kdy navštívit lékaře?

 • Při nejistotě, zda se skutečně jedná o bradavici
 • bradavice na obličeji a genitálu
 • velké množství bradavic
 • pokud jsou bradavice bolestivé, svědí, krvácí...
 • při poruše imunity
 • pokud jste diabetik, či máte poruchu prokrvení dolních končetin

Terapie

Cílem terapie je odstranit bradavice bez recidiv (návratu nemoci) a kosmetických defektů a navodit dlouhotrvající imunitu. Žádná metoda léčby není 100% účinná. Vyšší procento vyléčení je pozorováno u mladých pacientů s krátkým trváním infekce.

Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že u jinak zdravých jedinců mohou až dvě třetiny bradavic spontánně vymizet do 2 let i bez léčby, jedna třetina dokonce během pár měsíců. Snaha o jejich odstranění může být leckdy mnohem nepříjemnější než ponechání bradavice, která pacientovi nepřekáží.

Terapii můžeme rozdělit na:

 • medikamentózní – je nejčastěji místní (aplikace krémů, roztoků apod.), u těžkých stavů i systémová (tablety)
 • chirurgickou (pomocí skalpelu nebo speciální lžičky), provádí se v ordinacích odborného lékaře
 • fyzikální (kryoterapie, laser)
 • homeopatickou

1. medikamentózní terapie:

Zlatým standardem léčby bradavic zůstává kyselina salicylová v koncentraci 10-60 % (v závislosti na použité lékové formě), která se často kombinuje s kyselinou mléčnou, dále se často používá např. 50% kyselina monochloroctová.

Tyto látky jsou přítomné v mnoha volně prodejných přípravcích nebo se individuálně připravují v laboratoři v lékárně. Kyselina salicylová se někdy kombinuje s látkami, které cíleně zastavují růst HPV (např. fluoruracil, podophyllotoxin). Takové přípravky však může předepsat pouze lékař.

Dané látky mají leptavé účinky a působí keratolyticky - změkčují rohovou vrstvu pokožky a dochází ke zničení tkáně bradavice a přítomného viru. Aplikují se ve formě roztoků, past, laků či náplastí vždy pouze na místo s bradavicí. Aby nedošlo k poškození zdravé tkáně, je vhodné ji chránit neutrální mastí či pastou (např. vazelínou). Před samotnou aplikací je dobré bradavici změkčit koupelí v teplé vodě a tupou špachtlí odstranit zbytky laku (pokud byl použit) nebo silnou odumřelou vrstvu kůže. Léčba může trvat několik týdnů, proto je potřeba postupovat trpělivě a rozhodně nepoužívat hrubé násilí. Mohlo by dojít k zasažení zdravé tkáně, poranění a dalšímu rozsevu viru.

Četnost a délka užívání se řídí druhem a sílou použité látky, některé silně koncentrované přípravky stačí nanášet pouze 1x týdně do úplného odstranění bradavice. Průměrná doba léčby je 6 - 12 týdnů.

Uvedené přípravky se nesmí aplikovat na zanícená místa, pihy, mateřská znaménka, obličej, sliznice či genitál, nejsou také vhodná pro děti mladší dvou let.

2. fyzikální terapie
Kryoterapie (metoda zmrazením) je používaná zejména u vulgárních a plantárních bradavic. Tekutý dusík (-196 °C) se používá v ordinacích kožních lékařů obvykle každé 2–3 týdny po dobu 6–12 týdnů.
Kombinace dimethyletheru s propanem (-57 °C, některé volně prodejné přípravky na léčbu bradavic) má výhodu jednoduché domácí aplikace, ale její účinnost může být nižší. Nesmí se aplikovat na krvácející bradavice či jiné kožní útvary, u dětí a pacientů s poruchou cirkulace se aplikuje opět s opatrností.
Kryoterapie však omezuje chůzi, bývá bolestivá a způsobuje puchýře a změny pigmentace zvláště na tmavé kůži.

3. alternativní přírodní protivirové látky
V lidové medicíně je terapeuticky oblíbený česnek, šťáva z cibule, vlaštovičník a někdy také hlíva ústřičná. Výtažky z těchto bylin (hub) jsou obsaženy v některých preparátech, které lze v lékárnách taktéž zakoupit.

4. homeopatika
Homeopatika lze vyzkoušet u bradavic mnohočetných, bradavic malých dětí a bradavic lokalizovaných okolo a pod nehty. Druh speciality a jeho ředění je vázáno na zkušenost terapeuta. Používané speciality jsou Thuya occidentalis, Dulcamara či Cinnabaris.
Aplikace 1–2× denně 5 granulí do zhojení, řádově opět po dobu 4–6 měsíců.

Zdroje:
Drozenova H., Bradavice, Interní Med., 2010, 12(7 a 8), s. 372-373
Sterling et al., Guidelines for the management of cutaneous warts, British Journal of Dermatology 2001, 144, s. 4±11
Stripek J., Terapie molusek a veruk, Dermatol. praxi, 2011, 5(1), s. 45-47
Edukafarm, Volně prodejné přípravky v praxi lékárníka a lékaře, 2011, 3.vydání, s. 368 – 371
Sklenář et al., Magistraliter receptura v dermatologii, Galén, 2009
American Academy of Dermatology: http://www.aad.org/skin-conditions/dermatology-a-to-z/warts (Přístup: 8.6.2012)
Patient.co.uk: http://www.patient.co.uk/health/Warts-and-Verrucas.htm (Přístup: 3.6.2012)
Poznámka: Tento článek je pouze informativní a neměl by sloužit pro diagnózu a léčbu zdravotních potíží. Téma bylo zpracováno dle nejlepšího svědomí autora, avšak bez nároku na úplnost.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2019. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Intranet
Pošta
Strava
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím