CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Kolonoskopie - vyšetření s přípravky usnadňujícími vyprázdnění

Kolonoskopie - vyšetření s přípravky usnadňujícími vyprázdnění

KOLONOSKOPIE - vyšetření s přípravky usnadňujícími vyprázdnění.pdf

Použití přípravků před kolonoskopií


Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek Vašeho tlustého střeva, od jeho nejspodnější části – konečníku přes celý tračník až k dolnímu konci tenkého střeva. Díky tomu může lékař pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení, svalové křeče či jiné abnormality.

Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před vyšetřením Vaše střevo řádně vyprázdněné. K tomu je nutné dodržovat určitá režimová opatření:

Konzultace s ošetřujícím lékařem

V případě, že užíváte léky na „ředění krve“ (antikoagulancia i antiagregancia: např.: Anopyrin, Apo-Tic, Aspirin Protect, Brilique, Efient, Eliquis, Godasal, Ibustrin, Pradaxa, Stacyl, Tagren, Trombex, Vasopirin, Warfarin, Vessel Due F, Xarelto, Zyllt) a/nebo léky na cukrovku (včetně inzulínu), poraďte se se svým lékařem, zda je nebo není nutné tyto léky před vyšetřením vysadit.

dní před vyšetřením

Vysaďte léky, které obsahují železo – Ferretab Compositum, Ferro-Folgamma, Maltofer, Sorbifer Durules, Tardyferon (zbarvují stolici do černa, zvyšují její viskozitu a zhoršují možnost oplachu střeva).

 

dny před vyšetřením

Vysaďte léky na léčbu průjmu, jako jsou Imodium, Loperon, kodeinové prášky.

Vynechte potraviny, které by mohly ve střevě zanechat hrubé zbytky, zrna nebo slupky (např. celozrnné pečivo, pečivo s mákem, skořicí, hroznové víno, kiwi, angrešt, rajčata, meloun, papriky, oříšky, kmín, neloupaná rýže, luštěniny atd.)

Vhodné potraviny jsou mléčná rýže, jogurty, dětské výživy, bramborová kaše (bez slupek), do měkka uvařené těstoviny, pudingy, piškoty, bílé rohlíky, bílá veka, čajové sušenky, vývary (bez zeleniny a masa - případně rozmixované, můžete přidat nudle).

Pokud jste diabetik, nezapomeňte si častěji měřit glykémii.

Dodržujte pitný režim a vypijte alespoň 2 litry tekutin.

den před vyšetřením

Celý den nepijte kávu nebo čaj s mlékem, mléčné nápoje, ovocné džusy s dužninou, perlivé a alkoholické nápoje.

Ráno můžete sníst lehkou snídani (např. čaj nebo instantní kávu bez mléka, jablečný džus, vodu, bílé nesypané pečivo, jogurt, přesnídávku).

Oběd pouze čirý vývar (tzn. bez masa, bez zeleniny, bez těstovin) nebo sladký čaj.

Večer pijte již pouze tekutiny, čaj nebo neperlivé čiré nápoje (barevně zbarvené nápoje mohou znesnadnit vyšetření).

den vyšetření přijďte na lačno, pití čirých tekutin ukončete 3-4 hod před vyšetřením!

Kvůli častějším vodnatým stolicím může kůže kolem konečníku zčervenat a být bolestivá. Ochránit ji můžete aplikací ochranného krému/masti (např. Bepanthen krém, Infadolan mast, Sudocrem).

Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, nemusí být kvůli přípravě střeva dostatečně účinné. Následujících 7 dní se doporučuje používat i bariérovou metodu antikoncepce (prezervativ). Ohledně užívání dalších léků se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

 

DODRŽTE PŘESNĚ POKYNY PŘÍPRAVY PŘED VYŠETŘENÍM, ABY BYLO VAŠE STŘEVO ZCELA ČISTÉ A LÉKAŘ HO MOHL DOBŘE PROHLÉDNOUT!

J Dodržíte-li přesně pokyny přípravy

  • Vaše střevo bude čisté

  • Střevo je pro lékaře přehledné a snadněji nalezne i malé polypy, které mohou znamenat předstupeň zhoubného nádoru

  • Lékař může polypy hned odstranit

  • Nemusíte přípravu či celé vyšetření v krátké době opakovat

    L Nedodržíte-li přesně pokyny přípravy

  • Vaše střevo nebude čisté

  • Lékař nevidí vše a může tak přehlédnout některé změny ve Vašem tlustém střevě

  • Existuje riziko, že budete muset přípravu i kolonoskopii v krátké době opakovat

  • Průběh kolonoskopie se může prodloužit

    NAČASOVÁNÍ VYPITÍ VYPRAZDŇOVACÍHO ROZTOKU JE NUTNÉ PŘIZPŮSOBIT TERMÍNU KOLONOSKOPICKÉHO VYŠETŘENÍ!

    Dělený režim přípravy (tzn. rozdělení přípravy na večerní a ranní dávku) zvyšuje kvalitu střevní přípravy.

    Doba mezi požitím ranní dávky a kolonoskopie by neměla být delší než 4 hodiny.

    Nedělený režim přípravy lze aplikovat: a/ u ranních kolonoskopií, kdy je celá dávka laxativa užita odpoledne den před vyšetřením nebo b/ u odpoledních kolonoskopií, kdy je celá dávka laxativa užita ráno v den kolonoskopie.

    Zlepšení tolerability:

  • Užití nízkoobjemového laxativa a dělený režim přípravy

  • Vychlazení roztoku

  • Pití laxativa brčkem

  • Ochucení citrónem

    Časté otázky:

    Mám onemocnění srdce/ledvin a lékař mi doporučil omezit příjem tekutin.

    Příprava střeva před kolonoskopií nezatěžuje srdečně-cévní systém ani ledviny*, přesto se obraťte na svého ošetřujícího lékaře, zda není nutné přípravnou dietu před kolonoskopií upravit.

    *Výjimku tvoří případy, kdy pacient trpí srdečním selháváním (NYHA III – IV), případně má velice omezenou funkci ledvin. U těchto skupin pacientů je potřebná příprava na kolonoskopii pod lékařským dohledem.

    Mám diabetes a bojím se, že budu mít hypoglykémii.

    Možná budete muset upravit dávky svých léků, které užíváte k léčbě cukrovky. Pokud si nejste jisti nebo máte obavy s užíváním svých léků na cukrovku, obraťte se na svého diabetologa. Je lepší si naplánovat vyšetření na dopolední hodiny, abyste mohli pokračovat v užívání Vašich léků co nejdříve.

    Den před vyšetřením si měřte glykémii před každým jídlem, před spaním a kdykoli budete pociťovat příznaky vysoké nebo nízké hladiny cukru v krvi.

    I ve Vašem případě je nutné jíst bezezbytkovou stravu, aby následně došlo k dostatečnému vyprázdnění střeva. Sledujte obsah sacharidů v potravinách/tekutinách, které konzumujete.

    Které léky si můžu vzít?

    Běžnou a dlouhodobou medikaci (léky na tlak, cholesterol…) nevysazovat.

    FORTRANS

    Balení přípravku Fortrans obsahuje 4 sáčky s práškem. Obsah každého sáčku rozpusťte v 1 litru tekutiny (voda, čaj, džus) a popíjejte rychlostí 1 litr během 1 hodiny. Účinek roztoku se dostaví během 1 hodiny. Chuť roztoku můžete zpříjemnit vychlazením, ochucením citrónem. Pokud se Vám i přesto nepodaří dosáhnout dostatečné přípravy (vylučování čiré tekutiny), oznamte to sestře a lékaři před vyšetřením.

    Začátek popíjení roztoku přizpůsobte termínu vyšetření:

    o Nedělená příprava:

    Termín vyšetření v ranních hodinách: vypijte 4 litry roztoku v odpoledních a večerních hodinách den před vyšetřením. Pokud jste diabetik, začněte přípravu dříve – od 14 hodiny.

    Termín vyšetření odpoledne: 4 litry roztoku vypijte v ranních hodinách v den vyšetření. Tak aby přípravek byl dopit nejpozději 4 hodiny před vyšetřením.

    o Dělená příprava:

    Termín vyšetření v poledne: 2 litry vypijte ve večerních hodinách, 2 litry roztoku brzy ráno. Tak aby přípravek byl dopit nejpozději 4 hodiny před vyšetřením.

     

    MOVIPREP

    Balení přípravku Moviprep obsahuje 4 sáčky s práškem – 2 větší sáčky A a 2 menší sáčky B.

    Příprava laxativa: obsah 1 sáčku A a 1 sáčku B rozpusťte (až do úplného rozpuštění) spolu v 1 litru vody a popíjejte v průběhu 1 až 2 hodin. K tomuto roztoku vypijte ještě další 0,5 litru tekutin (voda, ovocný džus (průhledný, bez dužiny) nebo čaj).

    Roztok lze užít dvěma způsoby:

    o Dělená příprava: večer před vyšetřením vypijte 1 litr laxativa a k němu 0,5 litru dalších tekutin. Brzy ráno v den vyšetření vypijte další 1 litr laxativa a k němu vypijte dalších 0,5 litru tekutin, tak aby se přípravou skončilo nejpozději 4 hodiny před vyšetřením.

    o Nedělená příprava: obě dávky laxativa se podají večer před kolonoskopií. Tzn. vypijte 1 litr laxativa + 0,5 litru dalších tekutin, poté nařeďte další 1 litr laxativa a k němu vypijte dalších 0,5 litru tekutin.


    PICOPREP

    Balení přípravku Picoprep obsahuje 2 sáčky s práškem.

    Příprava laxativa: obsah 1 sáčku rozpusťte v šálku vody (cca 150 ml) a míchejte 2 až 3 minuty až do vzniku bílé, zakalené tekutiny se slabou pomerančovou vůní. Pokud by se roztok při přípravě zahřál, je nutné před vypitím počkat, dokud nevychladne.

     

    Obsah jednoho rozpuštěného sáčku vypijte 10 až 18 hodin před výkonem a k tomu vypijte nejméně 1250 ml čirých tekutin (voda, ovocné šťávy bez dužiny, čaj). Druhý rozpuštěný sáček vypijte 4 až 6 hodin před výkonem a k tomu vypijte nejméně 750ml čirých tekutin.


    CLENSIA

    Balení přípravku Clensia obsahuje 8 sáčků pro jedno ošetření (4 sáčky A - velké + 4 sáčky B - malé). Vysypte spolu obsah 2 sáčků A a 2 sáčků B do vhodné nádoby. Přidejte 1 litr vody do nádoby s práškem a míchejte, dokud se nerozpustí veškerý prášek. Po rozpuštění může být roztok uchován (v uzavřené nádobě) při teplotě do 25°C, až do doby zahájení přípravy střev. Roztok se může také uchovávat v ledničce.

    Roztok lze užít dvěma způsoby:

    o Dělená příprava: jeden litr roztoku vypijte večer před vyšetřením a druhý litr roztoku brzy ráno v den vyšetření.

    Pití projímavého roztoku doporučujeme ukončit 3-4 hodiny před stanoveným časem vyšetření. Roztok vypijte v průběhu 1 až 1,5 hodiny. Snažte se vypít 250 ml každých 15-20 minut. V průběhu pití projímavých roztoků vypijte ještě minimálně 1 litr čirých tekutin (= tzn. ke každému litru projímavého roztoku minimálně 500 ml vody).

    o Nedělená příprava: večer před vyšetřením vypijte 2 litry roztoku. 1 litr roztoku vypijte v průběhu 1 až 1,5 hodiny. Snažte se vypít 250ml každých 15-20 minut. Po odpočinku 1-2 h vypijte druhý litr roztoku. V průběhu pití projímavých roztoků vypijte ještě minimálně 1 l čirých tekutin (= tzn. ke každému litru projímavého roztoku minimálně 500 ml vody).

     

    EZICLEN

    Balení přípravku Eziclen obsahuje 2 lahve s tekutinou. Před užitím obsah 1 lahve nalijte do přiložené odměrky a doplňte vodou nebo jiným vhodným nápojem po rysku, tak aby byl celkový objem 0,5 litru. K tomu musí následovat vypití dalšího 1 litru vody nebo jiné čiré tekutiny (voda, ovocné šťávy bez dužiny, čaj) v průběhu následujících 2 hodin, aby se předešlo pocitu žízně a vzniku dehydratace. Stejný postup se opakuje s druhou lahví.

    Roztok lze užít dvěma způsoby:

    o Dělená příprava: večer před zákrokem obsah 1 lahve přípravku Eziclen nalijte do přiložené odměrky a doplňte po rysku vodou na objem 0,5 litru. Poté je nutné vypít v průběhu 2 hodin přibližně 1 litr vhodné tekutiny.

    Brzy ráno v den zákroku (10 až 12 hodin po večerní dávce) se postup opakuje: obsah 1 lahve přípravku nalijte do přiložené odměrky a doplňte po rysku vodou. Poté je opět nutné vypít v průběhu 2 hodin přibližně 1 litr vhodné tekutiny. S přípravou se musí skončit nejpozději 4 hodiny před vyšetřením.

    o Nedělená příprava: v podvečer před zákrokem (např. 18:00) užijte naředěný obsah 1 lahve přípravku Eziclen. V průběhu následujících 2 hodin je nutné doplnit 1 litr tekutin. Přibližně 2 hodiny od zahájení první dávky (např. 20:00) se postup opakuje: obsah 1 lahve přípravku se nalijte do přiložené odměrky a doplňte po rysku. Poté je opět nutné vypít v průběhu 2 hodin přibližně 1 litr vhodné tekutiny.


    CITRAFLEET

    Balení přípravku Citrafleet obsahuje 2 sáčky. Obsah 1 sáčku rozpusťte v šálku vody (cca 150 ml) a míchejte 2 až 3 minuty. Výsledný roztok bude zakalený.

    Roztok lze užít dvěma způsoby:

    o Dělená příprava: večer před zákrokem se užije 1 sáček rozpuštěný ve vodě. Po 10 minutách po užití sáčku vypít přibližně 1,5-2 litry čirých tekutin (v množství přibližně 250-400 ml/h).

    Brzy ráno (tak aby se přípravou skončilo nejpozději 4 hodiny před vyšetřením) v den zákroku vypít 2. sáček. Po 10 minutách po užití sáčku vypít přibližně 1,5-2 litry čirých tekutin (v množství přibližně 250-400 ml/h).

    o Nedělená příprava: večer před zákrokem užít oba sáčky, tak aby byly mezi sebou s odstupem nejméně 5 hodin. Ke každému sáčku vypít 1,5 – 2 litry čirých tekutin (v množství přibližně 250-400 ml/h).

    ROZTOK FOSFÁTOVÉ SOLI

    V lékárně individuálně připravený roztok, obvykle bývá rozdělen do 2 lahviček. Uchovává se při teplotě místnosti 15-25°C a má použitelnost 30 dní ode dne přípravy.

    Roztok lze užít dvěma způsoby:

    o Dělená příprava: večer před zákrokem vypijte 1 lahvičku s projímavým roztokem a poté vypijte 1-2 litry čirých tekutin.

    Brzy ráno (5 hodin před plánovaným výkonem) vypijte druhou lahvičku s projímavým roztokem a poté vypijte 1-2 litry čirých tekutin.

    o Nedělená příprava: večer před zákrokem vypít obě lahvičky, tak aby byly mezi sebou s odstupem nejméně 5 hodin. Ke každé lahvičce vypít 1,5 - 2 litry čirých tekutin (v množství přibližně 250-400 ml/h).

     

    Vzhledem k obvyklému podání tišících prostředků nesmí pacient 12 hodin po výkonu řídit motorová vozidla, obsluhovat stroje, činit závažná rozhodnutí nebo se vrátit do zaměstnání. Je vhodné zajistit si doprovodnou osobu, která vás po vyšetření vyzvedne a odveze. 

     



    Materiál byl zpracován dle nejlepšího svědomí autorů (farmaceuti UL IKEM) a bez nároku na úplnost.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít